Další nové domény jsou na světě. Je libo .guru nebo .singles?

Devět nových domén nejvyššího řádu už se připravuje na zařazení do katalogů registrátorů. První várka domén v latince může zahýbat internetem.

Takže popořádku. .bike, .clothing, .singles nebo .guru. Je jen otázkou času, kdy se objeví první stránky postavené na nových doménách nejvyššího řádu, které do jisté míry mění zajeté internetové pořádky.

Běžní smrtelníci si doménu budou moci zaregistrovat od konce ledna. V první devítce jsou následující kousky:.guru, .ventures, .camera, .clothing, .lighting, .singles, .voyage, .holdings a nebo .equipment.

Nejsou to ale první domény z nové sady. Už před měsícem byly totiž uvolněny čtyři domény pro arabský, čínský a ruský internet. شبكة, což je arabské slovo pro web, 游戏, tedy čínské znaky označující slovo hra a ruské онлайн a сайт, respektive on-line a website.

Je to ale jenom začátek. Icann očekává, že by se mělo objevit nakonec kolem čtrnácti stovek nových domén. “Od módních značek a seznamek až po spirituální léčitele nebo cyklisty. Tyto nové domény mohou pomoci zákazníkům najít specifický obsah,” tvrdí Jan Corstens z registrátora Trademark Clearinghouse.

Registrace nových domén probíhala v několika kolech. Icann oslovil i zvlášť velké firmy, jestli nechtějí vlastní adresu. Vznikla tak sbírka kolem dvou tisíc poptávaných domén, kde nechybí samozřejmě přípona .porn. Microsoft si zažádal o .xbox a .windows a Amazon o .book.

Své adresy chtějí ale i města. New York bude mít například .nyc. O doméně .prg uvažoval i pražský magistrát.

via BBC

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Pohled do budoucnosti srovnávačů cen

Pro fungování e-shopů tak, aby vydělávaly, jsou velmi důležité srovnávače cen. Důvod? Přinášejí velký počet nakupujících a jsou významným zdrojem tvorby obratu. Jak to s nimi dopadne a jak zbožové srovnávače vlastními silami deformují trh? Odpovědi přinášíme v příspěvku Davida Bauckmanna, technického ředitele Effectix.com.