Čtyři koncepty, které bychom chtěli nejen kvůli designu

Facebookový telefon, foťák od Instagramu, hodinky od Applu. Mnohým designérům představa úplného splynutí známé služby či značky s hardwarem nedá spát a musíme uznat, že přinejmenším vizuálně je to obvykle představa velice lákavá. A jak se ukazuje, docela rozšířená, přestože ke skutečnosti je obvykle daleko.

Facebook do kapsy

Na projektu telefonu, který by byl více než jakýkoliv jiný na trhu uzpůsoben využívání všech možností Facebooku, se pracuje několik let. Letos, nebo nejdéle příští rok, nebo nejdéle ten další… no prostě jednou bychom se už prý mohli díky společnému úsilí HTC a největší sociální sítě dočkat. Ale jak bude takový telefon vypadat? Tuto otázku se rozhodl zodpovědět Michal Bonikowski, který vypracoval hned dva koncepty. Fotky toho prvního se objevily v červnu:

Objevily se pak nicméně i hlasy, že snad ani Facebook nebude tak sebestředný, aby byl celý telefon skutečně modrý. Mohlo by to totiž ve výsledku uživatele odradit a vyvolat v nich dojem, že kromě psaní a prohlížení statusů vlastně přístroj k ničemu jinému dobrý nebude a jeho využití tedy v praxi bude nulové. Proto Bonikowski přesně o měsíc později přispěchal s druhým, propracovanějším konceptem:

Jsme moc zvědaví, jestli nakonec přístroj skutečně ponese jako hlavní brand logo Facebooku, či zda zvítězí v oblasti mobilních telefonů zavedenější značka HTC nebo jiné řešení. Je to možná celé nesmyslný nápad a o nákupu něčeho podobného zatím neuvažujeme, i když administrátorům stránek by se mohl facebookový telefon hodit. Ale už fakt, že by něco takového vážně existovalo, by nám určitým geekovským způsobem udělal radost.

S Instagramem za hranice telefonů

Lákavě vyhlížející Instagram Socialmatic Project se objevil letos v létě na Indiegogo. Za cenu do 350 dolarů má fotoaparát nabídnout 16 GB místa, Wi-Fi a Bluetooth, čtečku QR kódů, propojení s aplikacemi Instagramu, integrovanou tiskárnu se speciálním papírem (včetně místa na osobní věnování) a samozřejmě i možnost aplikovat na fotky tolik populární filtry.

Projekt nakonec potřebné peníze nezískal – k realizaci svého nápadu chtěl Antonio De Rosa od uživatelů 50 tisíc dolarů, ti mu však do začátku července přislíbili jen desetinu, přestože přilákal i pozornost médií. Tím ale velké plány neskončily a po úspěšném získání soukromého investora se nyní De Rosa věnuje jednáním s potenciálními dodavateli. Fotoaparátu bychom se tak prý mohli dočkat už na konci roku. Zatím ovšem nevíme nic o tom, jak se na nápad dívá samotný Instagram…

Mimochodem, ještě o něco bláznivější nápad se objevil na Kickstarteru pod názvem Instaprint. Z odvážného požadavku na 500 tisíc dolarů se sice podařilo získat jen polovinu, už to ale svědčí o slušném zájmu veřejnosti. V zásadě jde o snadno přemístitelné zařízení, které umožňuje takřka okamžitý tisk fotek zaslaných přes Instagram. Zkrátka ideální věc na firemní večírek. Více viz video.

Když hodinky místo Švýcara navrhuje Švéd

O nositelném počítači z dílny Applu v nějaké praktičtější a samozřejmě i futurističtější podobě než má smartphone se mluví již docela dlouho. Objevilo se už také nemálo vizí, jak by takové zařízení mohlo vypadat, nejčastěji v podobě nenápadného pásku či hodinek. A stále se k nim přidávají také vize nové – švédský designér Anders Kjellberg na přelomu června a července vytvořil poutavou galerii návrhů produktu s názvem iWatch.

Návrh kloubí vzhled moderních hodinek se všemi oblíbenými funkcemi, které Apple nabízí. Počítá se tedy s aplikacemi, poslechem hudby, nejrůznějšími senzory, 16 GB místa, Wi-Fi, Bluetooth, kamerou s osmi megapixely, Retina displejem a tak dále. Jestli by nás tohle nepřimělo nosit hodinky, tak už asi nic. Ovšem objevují se ještě nesrovnatelně odvážnější koncepty ukazující, jak by podobný produkt Applu mohl vypadat:

Ovšem pokud jde o nás, tohle už nevypadá ani prakticky, ani moc applovsky. A podíl palců nahoru a dolů u videa s tímto podivuhodným výtvorem Federica Ciccarese na YouTube mluví celkem jasně.

Nevylepšujte zrak, ale realitu

Co bychom to nepřiznali, na Google Glasses se přes všechny možné výhrady strašně těšíme. Vlastně se na ně těšíme už od dětství, jenom jsme o tom tehdy nevěděli. Co začínalo jako koncept a velké překvapení, to má stále blíže k plnohodnotné produkci a volnému prodeji. Kromě displeje, kamery a mikrofonu má současná verze brýlí i gyroskop, měřič zrychlení a několik dalších senzorů. Brýle jsou nad očima umístěny tak, aby uživateli nebránily ve výhledu, ale aby zároveň snadno mohl zaostřit na užitečné či zábavné informace o svém okolí.

Projekt se neustále vyvíjí, takže může přijít ještě řada změn, základní fungování jsme nicméně již před nějakou dobou popsali v samostatném článku. Google čas od času zveřejňuje nový obsah na speciální stránce na Google+ nazvané Project Glass a během své konference I/O velmi názorně demonstroval jednu z užitečných funkcí – možnost natáčet a v reálném čase z vlastního pohledu přenášet skok ze vzducholodě, jízdu po střechách, slaňování a další oblíbení aktivity.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Překladač jazyků a další novinky z Google Glasses

Stanou se brýle od Googlu nástrojem, díky němuž spolu budou moci dva lidé konverzovat, aniž by znali jakýkoliv společný jazyk? Možná. Google právě začíná aktivně spolupracovat vývojáři na ladění svého produktu a jakmile se k jeho hardwaru dostanou, pak teprve začneme objevovat skutečný potenciál celého zařízení.
Přečtěte si více

TOP virály týdne: Poník je zpátky!

Nejvirálnější poník ze všech poníků dostal vánoční facelift, Kobe a Messi se fotí po celém světě pro Turkish Airlines, Nike hraje fotbal v Brazílii a dělá spoustu zvláštních věcí v Rusku, Andílci z Victoria's Secret zase "jakoby" zpívají, kapitán Picard s posádkou Enterprise přejí šťastné a veselé a naučíme se také bojovat s malými dětmi.