Co přináší obchod s aplikacemi na Amazonu a Mac App Store

Steve Jobs se toho podle svých slov nemohl dočkat. „Doufáme, že nakupování bude díky obchodu Mac App Store snadné a zábavné,“ prohlásil několik týdnů před spuštěním. Co tedy Mac App Store přináší a proč by se měl běžnému uživateli zalíbit? Nabízí hlavně nové a osvědčené aplikace. Uživatel se může podívat, jaké aplikace jsou mezi zákazníky nejžádanější, zda mají příznivé hodnocení a případně si přečíst uživatelské recenze. Pokud o aplikaci máte zájem, můžete jí ihned zaplatit, stáhnout, nainstalovat a začít používat. Apple garantuje, že zakoupené aplikace budou fungovat na všech osobních počítačích Mac, případné aktualizace budou probíhat automaticky.

V součné chvíli je na Mac App Store přes tisíc aplikací a předpokládá se, že v příštích dnech počet výrazně poroste. Další výhodou nákupu přes Mac App Store je to, že pokud si uživatel koupí nový počítač značky Apple, může si programy, které již zaplatil, stáhnout znovu na svůj nový počítač. Ne zrovna nízké ceny programů a aplikací na Mac App Store určují sami vývojáři, kteří ve výsledku mají cca 70 procent z tržby. Aplikace mohou být komerční i nekomerční, musí však být plně funkční, zakázány jsou tedy nejrůznější demo verze.

Pokud jste uživatel Applu a chcete začít Mac App Store ihned používat, stačí si aktualizovat software. Každý, kdo používá Snow Leopard, si může stáhnout Mac OS X 10.6.6, přičemž aktualizace má 151 MB. Jakmile si ji stáhnete a nainstalujete, objeví se v doku nová ikonka vedoucí právě k Mac App Store. Obchod je podobný jako nakupování v iTunes – stačí se přihlásit, kliknout na aplikaci, přečíst si požadované informace (cena, vydavatel, screenshot, recenze…) a kliknout na tlačítko Zakoupit.

Je pravděpodobné, že v následujících měsících se bude Mac App Store vyvíjet a zlepšovat a případné chyby a nedodělky (problémy se založením účtu nebo například se stáhnutím nové verze iWork, místy nepřehledná navigace), na které někteří uživatelé již poukazují v diskuzích, by snad měly zmizet.

Amazon chce vlastní obchod. Obohacení, nebo chaos?

Naproti tomu Amazon Android App Store sice zatím spuštěn není, ale bude se do značné míry inspirovat právě Mac App Storem. Již funguje webová stránká Amazonu, která je určena potenciálním vývojářům aplikací pro Android. E-shop by měl být spuštěn během roku 2011. Ačkoliv již existuje Android Marketplace, který provozuje společnost Google, ten je podle mnohých uživatelů nepřehledný, což byl údajně jeden z hlavních důvodů pro vytvoření nového e-shopu. Protiargumentem je však další štěpení platformy Androidu.

Amazon hodlá aplikace kontrolovat a třídit, nechce být však tak striktní jako Apple. Plánuje povolit více druhů aplikací s nejrůznějším zaměřením. Zakázaná bude pornografie a další nevhodný obsah. Není zatím jisté, kolik procent z výdělků bude patřit vývojářům a kolik si nechá Amazon. Aplikace by však měly být především cenově výhodné a pro uživatele dostupné.

Via BI, TC