Co ohrožuje internet? Národní cenzura, špehování a komerce

Americký Pew Research Center oslovil technologické odborníky z celého světa, aby identifikovali největší současná nebezpečí pro svobodu internetu a volný přístup k online informacím. Z odpovědí vyplynuly 4 hlavní hrozby – špehování, cenzura, komerční tlaky a přehnaná snaha o strukturování informací.

Ze čtyř největších nebezpečí, které Pew Research Center identifikoval pro současnou podobu internetu, nejméně dvě jsou v rukou států: státní cenzura a špehování. Třetí, komerční tlaky soukromých subjektů a z nich vyplývající “produktizace” internetu, pak je v rukou států alespoň nepřímo, a to prostřednictvím tvorby právních předpisů.

Pew Research Center v rámci studie oslovil několik tisíc expertů na technologie a internet. Od 1400 z oslovených organizace obdržela odpovědi, ze kterých sestavila seznam 4 největších hrozeb pro otevřenost a svobodu internetu.

Studie hrozby definuje takto:

  • Národní státy budou za účelem ochrany svých zájmů a národní bezpečnosti stále častěji filtrovat, blokovat či jinak ovlivňovat obsah, který bude pro uživatele přistupující k internetu z jejich území přístupný.
  • Odhalení v oblasti špehování uživatelů, ať už tajnými službami za účelem zajištění národní bezpečnosti, nebo soukromými společnostmi pro marketingové účely, sníží důvěru uživatelů v internet a jejich ochotu neomezeně sdílet informace.
  • Komerční tlaky, ovlivňující vše od internetové architektury až po toky informací, ohrozí otevřenou strukturu internetu.
  • Snahy o napravení problému příliš velkého množství nestrukturovaných informací by mohly zajít příliš daleko, a ve svém důsledku volné sdílení obsahu omezit.

Celou studii, i s citacemi odpovědí jednotlivých oslovených osobností, si můžete přečíst na stránkách Pew Research Center a také ve formátu PDF.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

comScore: Facebook v USA dominuje sociálním sítím, vyhledávání na desktopu klesá

Podle nové studie comScore, která zkoumala situaci digitálních médií ve Spojených státech a Velké Británii, se poprvé v historii v Americe snižoval počet vyhledávání na desktopech. Zároveň jediný z klasických vyhledávačů na desktopu, který posiloval, byl Bing. V obou zemích ale vede ve vyhledávání Google, v sociálních sítích Facebook a vše se pomalu ale jistě přesunuje na mobilní zařízení.