Co můžeme čekat od Google Wave?

Google Wave je… mashup

Kde kdo dnes staví své projekty jako „mashup něčeho a Google služby“, tak proč by to nezkusil i samotný Google? Wave je spojením všech jeho aplikací, které si uživatelé oblíbili. Stojí tak před námi něco, co připomíná Docs s integrovanými Maps, Picasou, GTalkem, Bloggerem, Translatorem atd. Nemusíme se ale omezovat jen na aplikace z dílny Google – do Wave lze zapojit vše, co má otevřené API, například Twitter. Krom toho je součástí i spousta widgetů.

Principem Google Wave je vytváření waves (vln), interaktivních dokumentů, do nichž můžete vložit mapu, fotky, objekty (včetně widgetů – jednoduchých her, formulářů, tlačítek…), chatovat v nich a to dokonce i v jazyce, který neovládáte… S nadsázkou lze říci, že Google Wave je snem každého uctívače kultu webu 2.0.

Google Wave je… nástroj pro spolupráci

Jednotlivé waves si sice můžete nechat pro sebe, ale sami tvůrci předpokládají, že je nejlépe využijete jako nástroj pro komunikaci. Stejně jako v e-mailové konferenci a v Google Docs, i zde můžete do každé wave pozvat „spolupracovníky“. S těmi můžete pracovat na interaktivním dokumentu, vzájemně jej doplňovat, vpisovat poznámky a komentáře. To by mohlo být přínosem pro všechny, kdo pracují v týmech.

Wave je svým způsobem „walled garden“, ohrazený prostor, do nějž smějí jen ti, kteří k tomu dostanou svolení. Přidáte je jednoduše drag & drop ze svého seznamu přátel. Nabízí se snadná personalizace – každé sdělení má přesně vymezené publikum.

Google Wave je… přímý přenos

Vše, co v jednotlivých waves děláte, se vašim spolupracovníkům objevuje „v přímém přenosu“ – jako by vám koukali přes rameno. Někdo to může považovat za výhodu, někdo za nedostatek.

Užitečnou funkcí je playback – můžete se snadno vrátit do kterékoliv z předchozích podob wave. Posun mezi nimi připomíná trackback multimediálního přehrávače a možná se jednou dočkáme zajímavého využití.

Sami tvůrci o Wave říkají, že „takto by vypadal e-mail, kdyby byl vymyšlen až dnes.“

Namísto neustálého vytváření nových dokumentů a odpovídání na e-mailové konference bude možné jednoduše a v reálném čase spolupracovat na jedné wave.

Google Wave je… spousta nových možností

Lze si představit, že Wave bude využíván jako doplňující nástroj konferenčních hovorů, například pro brainstorming, kdy by už nebylo nutné sedět v jedné místnosti, abyste společně napsali na tabuli všechny vaše nápady.

Někteří jej možná použijí pro chat nástroj s cizinci. Díky integrovanému Google Translatoru je možné psát svým jazykem a protistrana může bez obav odpovídat svým – Wave konverzaci navzájem přeloží.

Rozdělíte si společný úkol a napíšete jej naráz do jednoho dokumentu, snadno a rychle se domluvíte na uspořádání večírku, během práce na projektu si s pomocí widgetu s kolegy zahrajete sudoku…

Google Wave

Google Wave není Facebook

Původní srovnání s Facebookem se zdá být scestné. Facebook si ponecháme pro ego exhibicionismus, Wave se stane spíše pracovním nástrojem a v budoucnu možná nahradí e-mail tak, jak ho dnes známe.

Oficiální video

Stručné představení funkcí (publikováno 27. 9. 2009):

První prezentace celého projektu (publikováno 28. 5. 2009):

Uživatelské postřehy publikoval Milan Kryl