Co byste dělali s účtem za telefon ve výši 11 biliard eur?

Zoufáte si nad svými účty za telefon? Máte pocit, že jsou nekřesťansky vysoké a tolik jste přeci provolat nemohli? Možná máte i pravdu. Například pokud obdržíte účet ve výši 11 biliard eur jako jedna nešťastná Francouzka.

Solenne San Jose, pocházející z francouzského regionu Bordeaux, se jednoho dne rozhodla ukončit smlouvu s telefonní společnosti Bouygues Telecom. Protože ji chtěla vypovědět ještě před původně stanoveným limitem, bylo jí sděleno, že bude povinna zaplatit poplatek, jehož přesná výše jí bude sdělena koncem září poštou. Nikdo už ji ovšem nevaroval, že konečná suma by mohla přesáhnout HDP Francie. Šesttisíckrát.

Když otevřela vyúčtování, požadovaná částka byla stanovena na 11 721 000 000 000 000 euro. Ženu pochopitelně okamžitě napadlo, že daný obnos asi nebude zcela přesně vyčíslen, a že se společnost omylem o několik nul upsala. V tu chvíli by se z příběhu mohla stát jen obyčejná úsměvná historka, pokud by ovšem pracovník, k němuž Francouzka stížnost přinesla, na dané cifře netrval.

Žádost o zrušení dluhu byla zamítnuta, naopak bylo trváno na tom, že automatický systém bude ženě pravidelně z účtu strhávat peníze. Po dalších protestech bylo svoleno pouze k jednomu – domluvení splátkového kalendáře, který by pomohl učitelce Solenne účet vyrovnat. Překvapivě ji ani tato varianta neuspokojila a dále trvala na svém. Nakonec bylo uznáno, že chyba přeci jen bude na straně telefonní společnosti. Originální poplatek činil 117,21 eura.

Tento případ tak obsahuje nejvyšší částku v historii, není ale rozhodně ojedinělý. Podobný zážitek sdílí například John Gibson, jemuž bylo za pár filmů z Netflixu naúčtováno 11 tisíc dolarů, nebo Maria Francis, která obdržela požadavek od americké telekomunikační společnosti na 1558,95 dolaru za data z roamingu, který neměla ovšem ani zapnutý. V menším měřítku se to pak stává dnes a denně, tudíž není od věci si vždy vše pořádně zkontrolovat.

Na druhou stranu, ne vždy se astronomická suma na účtu vyskytne omylem. Za příklad lze uvést Američanku Celinu Aarons, která odcestovala na výlet do Kanady bez toho, aby si ověřila roamingové ceny své telefonní společnosti. Na konci měsíce jí pak dorazil účet na 201 tisíc dolarů. Žena si v první chvíli samozřejmě myslela, že je to právě jeden z notoricky známých omylů, ovšem tentokrát tomu tak bohužel nebylo. Příběh nakonec přesto skončil happy endem, protože se T-Mobile rozhodl ženě dluh snížit na přijatelnějších 2500 dolarů.

Via cnet

 

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Digitálně (s)právně už za týden. Jak vydělávat online bez obav z právníků

Moderní konference o internetovém právu Digitálně (s)právně vám pomůže surfovat bez toho, abyste se v tom každou chvíli koupali. Zkušení právníci poradí s vydáváním a přebíráním obsahu, kampaněmi na sociálních sítích, soutěžemi a reklamou, správou diskuzních fór i změnami v elektronické fakturaci. A za celou konferenci přitom nedáte víc, než byste běžně dali jednomu právníkovi za hodinu…