Čína blokuje část vyhledávání Googlu, společnost čeká na licenci

Když Google zahájil svůj boj s čínskou cenzurou, byla to pro média obrovská událost. Přední světoví komentátoři se trumfovali a předháněli v názorech, jaký to bude mít vliv na trh v zemi a příliv zahraničního kapitálu, jak na to doplatí globální postavení Googlu a jak se Google zachová, pokud se Čína nepodvolí. Což bylo víc než pravděpodobné. Záležitost zmizela z titulních stran ve chvíli, kdy Google začal přesměrovávat návštěvníky své čínské stránky na hongkongskou. Čínské úřady sice daly najevo, že se jim to ani trochu nelíbí, nic dalšího s tím ale neudělaly. Od té doby byl ve věci mediální klid, ačkoliv za zavřenými dveřmi se neustále jednalo.

Klid byl až do tohoto týdne.

Společnosti Guxiang Information Technology, která má na starosti provoz čínské domény Googlu, totiž ve středu vypršela ICP licence (Internet Content Provider).

Google pomalu ale jistě ustupuje

Bez licence poskytovatele obsahu by nebylo ani čínského Googlu, vyhledávač se proto snaží alespoň částečně vyjít vstříc. Jelikož si nemůže udělat mezinárodní ostudu tím, že by ze svých původních požadavků zcela ustoupil, jsou změny spíše symbolické, signalizující, že společnost preferuje vzájemnou dohodu. V úterý, den před vypršením licence, změnil Google způsob navedení čínských uživatelů na hongkongoský web. Poslední tři měsíce fungující automatické přesměrování zrušil a místo něj uživatele navádí na landing page, z které do Hong Kongu vede obyčejný odkaz.

Jenomže mnohem větší ústupek slibuje Guxiang, kterému jde o licenci. Ten v žádosti o obnovu uvádí doslova, že „zajistí, aby společnost neposkytovala žádný obsah, který by byl v rozporu s 57. dodatkem čínských předpisů upravujících telekomunikace“.

Čína zatím tlačí

Ve středu, kdy licence vypršela, se objevila zpráva o částečném blokování vyhledávání. Přesněji řečeno, na čínské stránce nefungují dotazy učiněné výběrem z menu automatického dokončování. Naproti tomu, pokud uživatel dotaz celý vypíše ručně, výsledky se mu zobrazí jako obvykle. Blokování je tedy symbolického rázu, rozhodně nemůže uživateli ve hledání zcela zabránit. Zároveň je ale třeba si uvědomit, že vzhledem k jinému charakteru čínského písma je zde funkce automatického dokončování významější než v zemích píšících latinkou.

Ačkoliv hlavní rozpor mezi znesvářenými stranami je v oblasti vyhledávání, nebezpečí hrozí i dalším googlovským službám. Nejnověji jde nyní o poskytování online map, na kteroužto činnost jsou v Číně od června v platnosti nové předpisy. Mezi jinými podmínkami nově platí, že servery, ze kterých se data do mapových služeb načítají, nesmí být mimo území lidové republiky. V tom tkví pro Google jistý nemalý problém, všechny jeho mapové servery jsou totiž umístěny vně čínského státu. Pokud do konce roku neuvede svoje mapy do souladu s novými předpisy, Čína mu je bude moci odstřihnout hned po vyhledávání.

Via InformationWeek, TheRegister, MundoGeo