Čeští kyberzločinci, třeste se. Půjde po vás Europol

Čeští hackeři a internetoví podvodníci mají nového vyzyvatele. Do potírání počítačové kriminality se pouští i celoevropská policie Europol. Ty nejzávažnější trestné činy souvisejících s kybernetickou bezpečností bude vyšetřovat speciální tým.

Tým povede a bude koordinovat vyšetřování největších počítačových hrozeb. Třeba virů, které kradou přístupy k internetovému bankovnictví, iternetových zločinců, kteří na černých online tržištích prodávají hackerské nástroje či ukradená osobní data uživatelů. Zaměří se tak i na skrytá diskuzní fóra, kde se nástroje nutné k páchání trestné činnosti online směňují a obchodují.

Jednotka se bude sestávat z celkem 18 odborníků a jejím hlavním cílem je, aby vyšetřování rozsáhlých kyberzločinů překračujících hranice bylo rychlejší a hladší než doposud. Jednotka již má vytipované první případy, kterými by se mohla zabývat, a chystá se spustit první vyšetřování.

Na novém projektu se bude účastnit devět zemí – včetně Francie, Itálie nebo Německa, také Velká Británie, Kanada a Spojené státy. Tým se jmenuje Join Cybercrime Action Taskforce (zkratka J-CAT) a povede ho Andy Archibald, dosavadní zástupce ředitele týmu věnujícího se počítačové kriminalitě v britské Národní kriminální agentuře.

Společně za bezpečnější internet

“Poprvé v moderní policejní historii byla v Evropě zřízena mezistátní jednotka určená k boji s kyberkriminalitou, aby koordinovala vyšetřování proti nejrozsáhlejším sítím kybernetických zločinců. Ambice není jen strategická, ale i operativní. Cílem je zabránit kyberzločinu, znemožnit ho, chytit pachatele a zajistit jejich nelegální zisky,” říká v tiskové zprávě Troels Oerting, šéf Evropského centra pro kyberkriminalitu v Europolu.

Pro Guardian dodává: “Díky tomu, že tu máme celou řadu členských států, máme také přístup k jejich zpravodajským službám a informacím, a můžeme tak rozhodovat o prioritách mnohem dříve. Jednotka bude schopna učinit rozhodnutí prakticky okamžitě a ihned začít s vyšetřováním.”

Jak ale Guardian zmiňuje dále, velkou překážkou v cestě k úspěchu bude prakticky nulová spolupráce ze strany východoevropských zemí, především Ruska, kde má velká část kyberzločinů svůj původ. Za současné bezpečnostní a politické situace se počítačoví zlončinci dovedou v těchto zemích před dosahem západní spravedlnosti pohodlně skrýt.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

TOP virály týdne: Milujeme Švédsko!

Tento týden nás kromě fenomenálního Davida Attenborougha nejvíc pobavili Švýcaři zírající na telefon, zaujalo hip hopové ovoce v českých ulicích, rozvášnilo video vysmívající se iPadu a závist vyvolal pohled na totální letní maňánu v podání Cruzan Rum (debilní počasí!), aby nás tradičně dorazily Debilní Kecy (nikoliv o počasí, ale určitě je to jen otázka času).