Česká chytrá lavička poskytuje wifi a nabíjí mobily. V ulicích a parcích jich budou desítky

Dokáže nabít telefon pomocí USB portů, nebo i bez kabelu prostřednictvím indukce, a poskytnout wifi. Všechno ekologicky, protože jediným zdrojem energie jsou solární panely. Aby toho nebylo málo, zvládá ještě monitorovat kvalitu ovzduší. Taková je chytrá lavička CapaSitty z dílny Full CapaCity, která se v úterý představila před pražskou Národní technickou knihovnou.

„CapaSitty je konkrétním příkladem nejnovějších trendů v oblasti chytrých měst a internetu věcí, které budou za pár let zcela běžnou součástí našich životů,“ řekl k jejímu představení Jan K. Rolník, kreativní ředitel z Full CapaCity. Kromě nich se na tvorbě lavičky podílela studentka průmyslového designu ČVUT Zuzana Jirkalová a Univerzitní centrum pro energeticky efektivní budovy (UCEEB), patřící také pod ČVUT.

Studentka ČVUT Zuzana Jirálková, autorka designu chytré lavičky
Studentka ČVUT Zuzana Jirálková, autorka designu chytré lavičky

chytra lavicka cela

Co umí chytrá lavička CapaSitty

  • Funguje na ostrovním systému bez datových a elektrických kabelů.
  • Díky bateriím funguje, i když není na přímém slunečním světle. Celoroční provoz se ještě bude testovat.
  • Pomocí dvou USB portů nebo indukčního bezdrátového standardu dokáže nabíjet telefony, tablety a další přenosná zařízení.
  • Pokud má signál, vytváří bezplatný wifi hotspot.
  • Měří kvalitu ovzduší.

Solární panely na lavičce

Lavička vážící přibližně čtyři sta kilogramů je vyrobena z nového extra tuhého betonu, který by měl být čtyřikrát pevnější než klasický stavební beton. „Na velkou odolnost jsme kladli důraz i u dalších materiálů, aby lavička zvládla dlouhodobě odolávat například mrazu a dalším nepříznivým vlivům,“ popisuje Tomáš Vlach z UCEEB. Části lavičky jsou vyrobeny z oceli a kovu, povrch je tvořen dřevem. Na zadní části jsou připojeny solární panely o výkonu 150 W.

Po prezentaci na náměstí před Národní technickou knihovnou lavička zamířila do Milána, kde bude umístěna před českým pavilonem na Expo 2015. Po skončení výstavy se tento prototyp vrátí do areálu NTK.

chytrá lavička porty

chytra lavicka porty

Předpokládaná cena jedné chytré lavičky je 90 až 140 tisíc korun, cena závisí na modularitě – Full CapaCity plánuje k prodeji poskytnout několik verzí. „O lavičku je větší zájem, než jsme čekali. Jednáme s městskými částmi Prahy, dalšími městy i národními parky nebo chráněnými přírodními oblastmi,“ říká Rolník.

Podle jeho slov se chytrá lavička nejvíce hodí právě do volné přírody, kde bude mít plné využití. Distribuci má již společnost dohodnutou do České republiky, Polska i na Slovensko. Výroba by měla začít do roka, potřebná je ještě optimalizace celého procesu. V příštím roce jich pak můžeme v ulicích měst a parcích očekávat několik desítek.

Představení chytré lavičky. Zleva: Jan K. Rolník, Mirek Čepický zodpovědný za PR, rektor ČVUT Petr Konvalinka, Zuzana Jirálková a Tomáš Vlach
Představení chytré lavičky. Zleva: Jan K. Rolník, Mirek Čepický zodpovědný za PR, rektor ČVUT Petr Konvalinka, Zuzana Jirálková a Tomáš Vlach

Total
0
Shares
Další články