Brýle budoucnosti od Googlu se blíží, nyní už i na fotkách a videu

Google potvrdil, že brýle s rozšířenou realitou opravdu testuje, a ukončil tak několik týdnů trvající spekulace. Včera vytvořil projektu vlastní stránku na Google+, kde představil několik možných designů a video, jak by měl běžný den s brýlemi na očích vypadat. Na oplátku žádá uživatele o konstruktivní postřehy.

Futuristický projekt výzkumného centra X Lab od Googlu jsme zevrubně popsali koncem února, kdy se objevila řada nových informací i možné ceny. Brýle s rozšířenou realitou mají být prvním krokem společnosti směrem k nositelným počítačům, jakési extenzi našich schopností, kterou bude možné nosit přímo na těle. Kromě klasického telefonování mají pracovat s možnostmi rozšířené reality a poskytovat tak přímo před očima uživatele nejrůznější aktuální informace o okolním světě.

Obroučky beze skel s malou obrazovkou

Už jsme zmínili, že právě včera vytvořil Google do té doby tajuplnému projektu stránku na Google+, kde mimo jiné představil aktuální design očekávaného zařízení.

Jak je vidět na následujících fotkách, prototyp vypadá jako futuristické obroučky beze skel, pouze v horním rohu na pravém oku je umístěna malá obrazovka. Ta uživateli promítá novou vrstvu doplňující okolní realitu o užitečné nebo přímo vyžádané informace. Brýle mají také vestavěnou kameru, která umožní natáčení videí a focení.

Původně se přitom na základě neoficiálních zpráv a ukázek spekulovalo o zařízení připomínajícím tento produkt Oakley THUMP. Google tedy překvapil a přinesl, zdá se, příjemně odlehčený a vzdušný prototyp.

Podle tajných zdrojů Nicka Biltona z The New York Times je nicméně i aktuálně představený prototyp jen jedním z momentálně testovaných designů. Vývojáři berou mimo jiné v úvahu také možnost připojit zařízení přímo na stávající brýle potenciálních uživatelů.

Brýle s rozšířenou realitou v akci

Spolu s designem prototypu Google zveřejnil také video, které zobrazuje jeden den z pohledu nositele augmentovaných brýlí – ten proplouvá svou denní rutinou a v jeho zorném poli vyskakují postupně různá aktuální upozornění. Za pozornost stojí zejména fakt, že jsou všechny akce přístroje ovládané hlasem uživatele (včetně odesílání zpráv). Původně se předpokládalo, že by mohlo jít jen o jednu z možností například vedle ovládání pomocí pohybů hlavy.

Stručně si rozeberme pár postřehů z videa. Tuto vrstvu vidí uživatel na videu ihned po spuštění systému brýlí, ikony označují všechny akce, které lze s brýlemi provést. V nabídce je například kalendář, telefonování, Google+, upomínky (symbol hodin), počasí (teplotní stupně), zprávy, focení, check-in, poslech hudby, natáčení videa a podobně.

Pokud uživatel spatří v pravém horním rohu upozornění, že mu napsal jeho přítel, může si tuto notifikaci rozkliknout a zvolit, zda mu odpoví videokonferenčním hovorem nebo textovou zprávou. I tu pak uživatel na videu diktuje svým hlasem a systém ji přepíše.

Na cestě po městě se pak uživatel dozvídá řadu užitečných informací. U zastávky metra mu brýle například prozradí, že je metro mimo provoz a má jít raději pěšky. Nechybí samozřejmě ani zobrazení přesné trasy a u každé změny směru pak nenápadné upozornění v pravém horním rohu, kudy pokračovat.

U plakátu na zajímavý koncert si může uživatel opět hlasem zadat upomínku, aby nezapomněl koupit lístky, na vybraném místě provést check-in, v rámci Google Latitude zjistit, jak daleko je jeho přítel nebo si vyfotit zajímavý úkaz.

Na závěr dne ještě stihne svou přítelkyni ohromit hrou na ukulele s výhledem na západ slunce, který ona prostřednictvím kamery v jeho brýlích vidí také.

Volné ruce a osvobození od technologie

Podle zdrojů NYT sami tvůrci vyvracejí obavy lidí z přílišného zasahování augmentované reality brýlí do každodenní reality jejich životů. Jak dodává tajný zdroj, který měl možnost brýle testovat: “Umožní vám to částečně se oprostit od technologie. Pokud chci udělat fotku, nemusím už sahat do kapsy pro telefon, stačí zmáčknout tlačítko na vrchu brýlí a je to.”

Tato citace od člověka zasvěceného do samotného testování produktu navíc nasvědčuje, že hlasové pokyny budou minimálně při focení doplněny ovládáním tlačítkem. Stále nezodpovězenou otázkou je také to, jak má celý přístroj vlastně fungovat. Hovoří se o bezdrátovém připojení brýlí k 3G nebo 4G síti. Jak chce ale Google integrovat potřebné komponenty do pohodlných vzdušných brýlí, to je zatím ve hvězdách.

Na závěr ještě drobná parodie toho, jak by celý výsledek mohl v praxi také vypadat:

Mnozí už každopádně spekulují o tom, zda by se v případě, že se Googlu podaří prokličkovat minovým polem potenciálních zabijáků celého nápadu (váha, pohodlí, styl, cena, křehkost, …), neměl urychleně spojit například Apple s Facebookem za podobným účelem.

Naposledy se hovořilo o tom, že by brýle mohly být dostupné ještě letos za ceny v rozmezí 260 až 600 dolarů. V tomto směru jsme se nic nového nedozvěděli, na termín s datem 2012 ale moc nesázíme.

Via BI, TC

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Atmosféru TEDxPrague můžete zažít už za tři týdny, vstupenky stále seženete

"Přes hranice" se v sobotu 25. května vydá v pražské hale Na Folimance více než devět set diváků oblíbené inspirativní konference TEDxPrague. Hranicemi v tématu akce jsou míněny naše mentální i fyzické limity, vnitřní bloky i zdánlivě nepřekonatelné hranice kolem nás. Přednášky šestnácti osobností z Česka i ze zahraničí doplní na svém čtvrtém ročníku konference i bohatý doprovodný program.