Britská knihovna blokovala na internetu Hamleta. A nejen jeho

Příliš násilný obsah klasického díla zapříčinil, že si o něm v čítárně národní British Library nikdo na Wikipedii nic nepřečetl. Stačilo málo, nainstalovat nový, bezpečnostní, filtr.

Mark Forsyth psal svou knihu v knihovně a potřeboval si ověřit pár řádek z klasického díla. Marně. Bizarní situace okamžitě letěla na blog a skandál byl na světě.

Mluvčí knihovny se hned omluvil a vymluvil se na dodavatele nového bezdrátového připojení. “Vylepšená služba má i webový filtr, který by měl vychytat nevhodný obsah,” dodal zástupce knihovny s tím, že Forsyth nebyl rozhodně sám, kdo si na podobný problém stěžoval.

Podobné filtry používají na svůj mobilní internet i velcí operátoři. Pro omezování informací v knihovnách ale v Británii nejsou zvyklí.  “Na wi-fi v knihovně by přece měly být k dispozici všechny knihy a informace. Samozřejmě kromě těch, které jsou zakázány zákonem,” tvrdí bezpečnostní expert univerzity v Cambridge Ross Anderson a dodává, že jednou z funkcí velkých knihoven je uchovávat všechno. A to včetně sprosťáren.

Malá a v podstatě jen letní kauza ukazuje na větší problém – plíživou  cenzuru internetu. Španělsko už ji zavedlo a v Británii chce premiér Cameron zavést plošnou blokaci internetové pornografie.

via BBC

Total
0
Shares
Další články