Britská knihovna blokovala na internetu Hamleta. A nejen jeho

Příliš násilný obsah klasického díla zapříčinil, že si o něm v čítárně národní British Library nikdo na Wikipedii nic nepřečetl. Stačilo málo, nainstalovat nový, bezpečnostní, filtr.

Mark Forsyth psal svou knihu v knihovně a potřeboval si ověřit pár řádek z klasického díla. Marně. Bizarní situace okamžitě letěla na blog a skandál byl na světě.

Mluvčí knihovny se hned omluvil a vymluvil se na dodavatele nového bezdrátového připojení. “Vylepšená služba má i webový filtr, který by měl vychytat nevhodný obsah,” dodal zástupce knihovny s tím, že Forsyth nebyl rozhodně sám, kdo si na podobný problém stěžoval.

Podobné filtry používají na svůj mobilní internet i velcí operátoři. Pro omezování informací v knihovnách ale v Británii nejsou zvyklí.  “Na wi-fi v knihovně by přece měly být k dispozici všechny knihy a informace. Samozřejmě kromě těch, které jsou zakázány zákonem,” tvrdí bezpečnostní expert univerzity v Cambridge Ross Anderson a dodává, že jednou z funkcí velkých knihoven je uchovávat všechno. A to včetně sprosťáren.

Malá a v podstatě jen letní kauza ukazuje na větší problém – plíživou  cenzuru internetu. Španělsko už ji zavedlo a v Británii chce premiér Cameron zavést plošnou blokaci internetové pornografie.

via BBC

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Internetové svobody meziročně globálně poklesly, nejsvobodnější je Island

Svoboda na internetu podle organizace Freedom House za poslední rok mírně poklesla. To sice není dobrá zpráva, pozitivní ale je, že aktivisté díky narůstajícím zkušenostem jsou efektivnější v boji proti opatřením, která svobodu internetu ohrožují. Nejsvobodnějším zemím kraluje Evropa, s Islandem, Estonskem a Německem na předních příčkách.
Přečtěte si více

Kauza PRISM se rozrůstá, inspiruje i kreativce a marketéry

Bylo nebylo, jeden brýlatý týpek jednou poslal do světa prezentaci o tom, jak v CIA sledovali lidi. Hned je z toho celosvětový skandál a jeho život se proměnil v bondovku. Edward Snowden spustil lavinu, která možná změní celý internet. A jako vždy, když se dějí velké věci, řada lidí se dokázala chopit příležitosti.