Britská knihovna blokovala na internetu Hamleta. A nejen jeho

Příliš násilný obsah klasického díla zapříčinil, že si o něm v čítárně národní British Library nikdo na Wikipedii nic nepřečetl. Stačilo málo, nainstalovat nový, bezpečnostní, filtr.

Mark Forsyth psal svou knihu v knihovně a potřeboval si ověřit pár řádek z klasického díla. Marně. Bizarní situace okamžitě letěla na blog a skandál byl na světě.

Mluvčí knihovny se hned omluvil a vymluvil se na dodavatele nového bezdrátového připojení. “Vylepšená služba má i webový filtr, který by měl vychytat nevhodný obsah,” dodal zástupce knihovny s tím, že Forsyth nebyl rozhodně sám, kdo si na podobný problém stěžoval.

Podobné filtry používají na svůj mobilní internet i velcí operátoři. Pro omezování informací v knihovnách ale v Británii nejsou zvyklí.  “Na wi-fi v knihovně by přece měly být k dispozici všechny knihy a informace. Samozřejmě kromě těch, které jsou zakázány zákonem,” tvrdí bezpečnostní expert univerzity v Cambridge Ross Anderson a dodává, že jednou z funkcí velkých knihoven je uchovávat všechno. A to včetně sprosťáren.

Malá a v podstatě jen letní kauza ukazuje na větší problém – plíživou  cenzuru internetu. Španělsko už ji zavedlo a v Británii chce premiér Cameron zavést plošnou blokaci internetové pornografie.

via BBC

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Facebook od teď vydává NY Times, BBC News nebo třeba BuzzFeed… Je to dobrej nápad, špatnej nápad nebo jakej je to nápad?

Facebook spustil službu, jejímž výsledkem může být kompletní vymizení webů jako jsou třeba Tyinternety. Instant Articles funguje na principu - dejte nám svoje články, my je budeme šířit pouze skrz Facebook, na oplátku budete mít peníze z reklamy. Mezi prvními, kdo svoje texty sociální síti předá, jsou třeba NY Times, National Geographic nebo třeba The Guardian.