Britové a Američani rozluštili šifru internetového bankovnictví

Neradno podceňovat hackery, působící na obou stranách neviditelné kybernetické války. Ti, kteří slouží tajným službám prolomili zabezpečení těch nejchoulostivějších internetových služeb – bankovnictví nebo zdravotních záznamů.

Jako tradičně za informacemi stojí Edward Snowden, který to prozradil novinářům s tím, že agentské aktivity byly namířeny především šifrám, které používají nejpopulárnější služby na internetu jako třeba Google, Facebook nebo Yahoo. Jen NSA na tento projekt vyčlenila čtvrt miliardy dolarů a pracovalo se na něm deset let.

Velké firmy chtějí utnout případnou paniku hned na začátku a udržet si svých zákazníků důvěru, která je pro ně klíčová. “Žádné vládě, ani té americké, neposkytujeme přístup do našich systémů. V souvislosti s nedávnými zprávami o tom, že americká vláda našla způsob, jak obejít naše bezpečnostní systémy, musíme zdůraznit, že nemáme žádné důkazy o tom, že by k tomu někdy došlo. Vládám poskytujeme uživatelská data jen v souladu s platnou legislativou,” komentuje situaci mluvčí tuzemské pobočky Google Janka Miklík Zichová.

Stejně tak se staví k celé kauze PRISM. Firmy ze Silicon Valley se kvůli kauze spojily a od úřadů požadují povolení k tomu, aby mohly zveřejnit, co všechno přesně po nich tajné služby chtěly. Dopis s požadavky dostal kromě generála Keitha Alexandera z NSA i prezident Obama a americký Kongres. Váhu obálce dodávají podpisy většiny vlivných internetových firem včetně Facebooku, Twitteru a LinkedIn. Celou akci podporuje lidskoprávní organizaceHuman Rights Watch a jedno ze zásadních internetových sdružení Electronic Frontier Foundation.

Projekt za stovky milionů

Tajné služby nasadily na luštění šifry hrubou sílu – své superpočítače. Ty pak zkoušely několik možných cest, jak šifry prolomit. Projekt s krycím názvem Bullrun dokázal, že klasické bezpečnostní mantry jako třeba https nebo ssl už nejsou bezpečné.

Podle britských deníků se špióni momentálně zaměřují na zabezpečení používané ve 4G telefonech. Evidentně tak chtějí být  připraveni na budoucnost.

Snowden tak znovu přiživil plamen pod kotlíkem, ve kterém se tajné služby vaří už několik měsíců. Podle něj totiž má NSA spolupracovat s technologickými firmami na tom, aby do svých počítačů a dalšího hardware přidávaly zadní tajná vrátka, kterými by mohla vláda sledovat uživatele.

Sám Snowden nakonec získal azyl v Rusku, což Barack Obama poněkud ztěžka polykal. Každopádně v tom Američané nejsou sami. Britové a Francouzi sledují cvrkot na internetu minimálně stejně dlouho a porušují u toho stejná pravidla. O tom, co dělají rozvědky ostatních států nemá asi ani smysl pochybovat.

via BBC

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Ericsson předpovídá, jak bude vypadat svět médií v roce 2020

V roce 2020 bude na světě zhruba 9 miliard lidí, z nichž více než 8 miliard si bude předplácet mobilní širokopásmové přípojky a až 1,5 miliardy domácností bude vybaveno digitálními televizory. Analogové vysílání se během šesti let stane téměř historií. Díky více než padesáti miliardám zařízení, z nichž ve zhruba patnácti miliardách bude možné spouštět videa, se propojí celá společnost.