Blahomat.cz: Prodejte svůj starý iPad, pomůže v nové neziskové půjčovně

Komunita iOS vývojářů z Jablonce nad Nisou spustila s finanční podporou Mitonu “půjčovnu iPadů pro dobrou věc”. Tablety si přes ni mohou zdarma zapůjčit odborníci či neziskové organizace, a stejně tak rodiny, které by ho rády využily při rozvoji dovedností svých zdravotně postižených dětí.

Využívání tabletů na poli vzdělávacích, lékařských či pomocných profesí jako jsou osobní asistenti, pedagogové, speciální pedagogové, logopedi a další se stává stále častější zejména ve Spojených státech a západních zemích Evropy. “Protože jsme ale v České republice a tady každá dobrá věc trochu trvá, pustili jsme se do projektu Blahomat,” říká jeden z iniciátorů projektu Jiří Ibl (@juraibl).

Projekt se zrodil plně v rámci jablonecké komunity. O peníze se postarali weboví kouzelníci (nebo spíš cirkusáci) z Miton Investment, kteří poskytli počátečních 50 tisíc na výkup tabletů a dílčí náklady spojené s internetovými stránkami, vše ostatní si pak vzali na starost vývojáři sdružení kolem experimentálního prostoru Ragtime. O něm jste se u nás mohli leccos dočíst už loni v září v souvislosti se spuštěním aplikace Kodiak. Blahomat vznikl na principu “shared value” a sám o sobě nepřináší žádný zisk, je ale aktivitou, která je svou podstatou blízká ideím Ragtimu.

Důvod k používání iPadů je prostý, tablety umožňují díky svému hardwaru a aplikacím individuální přizpůsobení na míru konkrétním potřebám. Pro zdravotně postiženého člověka nikdy nebylo snazší ovládat počítač, neboť se nemusí přizpůsobovat složitému operačnímu systému – naopak systém se přizpůsobil lidskému myšlení. I v Česku již jsou průkopníci této technologie na poli běžného i speciálního vzdělávání, jako třeba i-sen.cz, ipadvetride.cz nebo vzdelaninadotek.cz.

Některé organizace nicméně váhají a nejsou si investicí do tabletu jisté, nebo si jisté jsou, ale nemohou získat grant či na něj dlouho čekají. Proto vznikl Blahomat. “Chceme umožnit zájemcům o tuto technologii si ji vyzkoušet nebo využívat iPad před schválením grantu,” upřesňuje Ibl s tím, že standardní doba zápůjčky je 30 dnů, lze se ale domlouvat individuálně. iPady jsou vykupovány od soukromých či právnických osob prostřednictvím formuláře na webu, kde si prodávající zvolí cenu nebo může zařízení darovat.

Kromě toho je ale důležitým cílem i obecné sdílení a šíření informací o používání iPadů a aplikací – výhodách, nevýhodách, zkušenostech, praktických radách, metodice práce a podobně. Pro tento účel současně vznikl blog, kde takové informace sdílejí účastníci projektu i kdokoliv další, kdo se o své zkušenosti s využíváním iPadu chce podělit s ostatními.

A proč se služba jmenuje zrovna Blahomat? Tahle otázka nás samozřejmě taky napadla… “Tak na to se mě neptej :-). Název vznikl před rokem a půl a projekt třikrát pivotoval. Nejdřív to měl být crowdsourcing na vývoj českých asistivních aplikací, pak aplikace na sdílení zkušeností s asistivními aplikacemi mezi odborníky a nakonec je to půjčovna s blogem, protože to je reálně to, co současná česká scéna potřebuje a využije, zbytek byl sci-fi. Asi tak,” vysvětlil Ibl.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

TOP virály týdne: Nechte se unést

Fotbal, auta, hudba, chipsy. Každý máme téma, u kterého jde racionální uvažování stranou. V extrémní podobě to ukazuje dost divná reklama na Doritos, na své si ale dnes přijdou i obdivovatelé nejlepšího fotbalisty planety nebo příznivci originálních svatebních videí.
Přečtěte si více

Odpočet začíná: Impact Hub hledá projekty do 100-day Challenge

Impact Hub otevírá dveře nového akceleračního programu 100-day Challenge. Za 100 dní může své podnikání rozjet na plné obrátky kdokoliv s dobrým nápadem a chutí čelit pořádné výzvě. 100-day Challenge je tu pro všechny, kteří právě začínají, pro projekty, které usilují o inovaci i pro ty, kteří hledají pomoc či podporu od odborníků pro expanzi a rozvoj.