BitCoin překonal 1100 dolarů, spolu s ním rostou i další digitální měny

Ve světě bitcoinů se věci daly do pohybu. Spolu s tím, jak digitální měna neustále posiluje, se podobně geometricky zvyšuje i počet obchodníků, u kterých s ní lze platit. BitCoin bude přijímat Shopify, a na americký nákupní svátek Black Friday s ním půjde platit i u několika stovek online prodejců a charit.

Před nějakými deseti dny zažila digitální měna Bitcoin z našeho evropského pohledu velmi divokou noc. Její cena se během krátké doby (v řádu hodin) zvedla o více než třetinu, poté ještě víc než to ztratila, aby se nakonec zase stejně rychle vrátila na vysoká čísla.

Hlavním důvodem bylo slyšení ve federálním americkém Senátu, kde se k bitcoinům vyjadřovali lidé z mnoha zainteresovaných amerických úřadů. Protože jejich názory vyznívaly pro Bitcoin převážně pozitivně, nebylo divu, že cena digitální měny velmi bouřlivě zareagovala.

Od té doby se počet těch, kdo bitcoiny přijímají, zase o něco rozšířil. Mezi mnoha jinými je začala přijímat pro platby školného první akreditovaná vysoká škola (přestože soukromá), a Richard Branson oznámil, že u jeho vesmírné cestovky Virgin Galactic za ně taktéž půjde létat do kosmu.

bitcoin

Tím ale celý příběh nekončí, ba naopak. Během včerejšího odpoledne našeho času zaznamenala digitální měna další historické prvenství, které jen dál ukazuje, že její cesta vzhůru ještě zdaleka neskončila. Bitcoin během našeho pozdního odpoledne překonal na burze Mt. Gox tisíc dolarů. Aby to nebylo málo, během dnešního poledne, tedy o nějakých zhruba 20 hodin později, měna čerstvě povyskočila ještě výš a překonala dokonce 1100 dolarů.

Zároveň s Bitcoinem divoce rostou i další digitální měny, ty méně známé. Jak moc se můžete podívat v odkazu, nebo níže na grafu pocházejícího taktéž z dnešního poledne. Roste druhý největší Litecoin, třetí Namecoin, čtvrtý Peercoin, rostou ale i Primecoin, Novacoin, Feathercoin a mnoho dalších, o kterých jste pravděpodobně nikdy neslyšeli. Trhy se do digitálních měn jednoduše zamilovaly.

digital coins

Přestože to zatím stále vypadá, že digitální měny fungují v současnosti především jako skvělý nástroj spekulativního obchodování, pomalu se zvyšuje i jejich praktická použitelnost. To platí především v případě bitcoinů. Včerejší zpráva, že je bude přijímat i Shopify, znamená, že s bitcoiny bude možné platit u zhruba 75 tisíc obchodníků, které platforma sdružuje.

A to není vše. Blíží se americký svátek nakupování, tzv. Black Friday. Jde o první pátek následující po tradičním svátků Díkuvzdání, který v USA připadá na čtvrtý listopadový čtvrtek (v Kanadě se slaví již v říjnu). A právě k této příležitosti se skupina online obchodníků rozhodla, že budou přijímat bitcoiny. Iniciativa si říká Bitcoin Black Friday, a obchodníků, kteří se pro přijímání nejrozšířenější digitální měny rozhodli, je už přes 250. K tomuto počtu navíc je třeba připočítat i několik desítek charit, kterým půjde s pomocí bitcoinů přispět na jejich činnost.

O to vše víc naštve příběh jednoho britského smolaře. Ten v několika letech následujících po objevení Bitcoinu vytěžil zhruba 7500 kousků téhle digitální měny. Těžení se později věnovat přestal, bitcoiny měl ale stále uložené na starém disku. Letos v létě během generálního úklidu udělal tu chybu, že na obsah daného disku zapomněl, a spolu se starými krámy jej vyhodil. Disk je nyní na skládce v Docksway v Newportu pod několika tunami odpadu v hloubce větší než metr.

Total
0
Shares
Další články