Bitcoin klesl pod 600 dolarů, kvůli situaci v Číně

Čínská poptávka cenu Bitcoinu vyhnala na 1200 dolarů. A je to taktéž Čína, kvůli které cena digitální měny opět spadla na méně než polovinu. Důvodem je, že čínská bitcoinová burza BTC China přestala přijímat vklady od veřejnosti v oficiální čínské měně jüan.

Když cena Bitcoinu začala poprvé stoupat nad hranici 500 dolarů, bylo to způsobeno novou poptávkou převážně čínského původu. Pro čínské investory byl samozřejmě Bitcoin zajímavý i jako spekulativní investice, stejně jako na západě. V Číně to ale nebyl jediný důvod, a dost možná nešlo ani o ten hlavní.

V zemi totiž jsou relativně tvrdá opatření určená k tomu, aby nebylo možné místní měnu (čínský jüan, CNY) vyvážet ven. Čína podle mnohých pozorovatelů drží svou měnu dlouhodobě podhodnocenou z ekonomických důvodů, a aby byla taková situace udržitelná, je její směnitelnost omezena. Lze ji kupovat či prodávat jen velmi omezeném objemu a jen za kurz, který je vázaný k měnovému koši a jen velmi omezeně pohyblivý. Všechny takové transakce jsou navíc zaznamenávány místními úřady.

Vyvez si svůj jüan

Není divu, že podnikatelé přítomní na čínském trhu hledají způsoby, jak omezení obejít. Jedním takovým způsobem jsou herny v Macau, které sice samo jüan oficiálně nepoužívá, lze s ním ale na mnoha místech platit. Za jüan si směňující nakoupí žetony, s těmi určitou dobu hraje, až si nakonec zbývající žetony vybere v jiné měně. Další výhoda tohoto postupu je, že pokud směňující měl štěstí a je dobrý v matice, třeba si vybere i víc, než na začátku vložil.

bitcoin

Podobným velmi neoficiálním způsobem, jak dostat z Číny pěníze za hranice, byl i Bitcoin. Stačilo na burze, jako je kupříkladu největší BTC China, koupit bitcoiny za jüan a prodat je na některé z evropských nebo amerických bitcoinových burz za kteroukoliv světovou měnu. Možná i to byl, jak spekuluje Business Insider, jeden z opravdových důvodů, proč Číně Bitcoin nevoní.

Bitcoinu bude Čína chybět

Čína se ale problému dokázala zbavit. To dokazuje i fakt, že zmíněná největší čínská burza BTC China přestala od včerejška přijímat vklady v jüanu. Burza sice píše, že jde o dočasný problém, který brzy vyřeší, podle dostupných informací to ale nebude mít snadné. Čínská vláda totiž tlačí na zprostředkovatele platebních služeb, aby se všemi bitcoinovými burzami přestaly nejpozději do počátku ledna obchodovat.

Zdá se, že Čína svůj problém vyřešila. Velký problém tím ale nastal pro všechny, kdo na základě rostoucí poptávky začali digitální měně věřit v posledních týdnech, od té doby, kdy poprvé stoupla nad 500 dolarů. Cena Bitcoinu totiž samozřejmě zareagovala a prudce klesla, a jen málo chybělo k 500 dolarům za kus. Ti, kdo investovali od poloviny listopadu, tak jsou nyní v lepším případě na svém. Pokud ale investovali až v posledních dnech, kdy bitcoiny byly na svém maximu, ztratili již polovinu svojí investice.

Jak se bude cena Bitcoinu vyvíjet dál? To v tuto chvíli není snadné předpovědět. Vzhledem k tomu, že měna není podložena žádnou skutečnou hodnotou a její cena je v současnosti čistě spekulativního charakteru, to bude záležet vlastně jen na náladě na trzích. A ty výpadek čínské poptávky očividně netěší, a samy navíc už mnohokrát ukázaly, že dokáží být naprosto nevyzpytatelné.

Total
0
Shares
Další články