Bill Reichert: Jako investoři chceme přemýšlet hlavou, ale startupy vybíráme srdcem

Bill Reichert je podnikatel, rizikový investor a žádaný mentor ze Silicon Valley. Praha bude mít brzy to štěstí, že ji poctí svou návštěvou – při příležitosti Startup World Cupu. Než si ho budeme moct poslechnout naživo, zeptali jsme se ho na to, jak vidí propojování startupů a rizikového kapitálu, jak se investoři rozhodují a jak je zaujmout.

Bill Reichert společně S Guyem Kawasakim založili Garage Technology Ventures, aby změnili způsob, jak funguje rizikový kapitál. Hledá startupy v rané fázi s “unikátní technologií, které definují další éru inovací”. Má za sebou téměř 60 investic. Funguje z kalifornského Palo Alta.

Setkáváte se s řadou startupů, rozumějí skutečně tomu, jak přemýšlejí zástupci rizikového kapitálu? Doporučil byste jim změnu myšlení?

Jen málo podnikatelů rozumí myšlení investorů rizikového kapitálu. Většina z nich si myslí, že je musí přesvědčovat o tom, že pokud vloží peníze právě do jejich společnosti, hodně vydělají. Takže se snaží zaměřit na to, jak velká příležitost na trhu to je, a pak řeknou: “když získáme jen 2 % trhu, budeme společnost s miliardovým obratem!”. Takhle ten svět nefunguje a investoři nepřemýšlejí. To, co chceme vědět, je to, jestli tým dosáhne daného řešení a ukáže, v čem je hodnota startupu. Nikdo neuspěje tím, že získá 2 % trhu. Ale tím, že získá zákazníka po zákazníkovi, vytvoří pro něj zvláštní hodnotu, a postupně získá dominantní postavení na trhu právě těchto zákazníků.

Takže: podnikatelé by se neměli zaměřovat na vydělávání peněz. Měli by se zaměřit na vytvoření hodnoty. Jen tak může startup nakonec uspět.

Změnil se za poslední roky způsob, jakým si startupy zajišťují financování?

Změnil se za posledních pár let dramaticky. Donedávna byl přístup k rizikovému kapitálu velmi omezený, a to jak geograficky, tak typem společností, které na něj dosáhly. V posledních několika letech se po celém světě rozšířily soukromé i veřejné iniciativy, které poskytují seed investice i další podporu startupům. Řada vlád má grantové programy, a většina zemí také akcelerátory s možností financování.

Navíc se dramaticky rozšířila komunita andělských investorů, a to ve většině rozvinutých oblastech po celém světě. To umocnily skupiny andělských investorů, andělské fondy a weby andělského financování. K tomu se geograficky rozšířily prostředky rizikového kapitálu pocházející z institucí i korporátů. Dřív investovala jen výjimečně firma z jednoho regionu, jako třeba ze Silicon Valley, v jiných regionech, jako je Evropa či Asie. Ale teď investují společnosti stále víc rizikového kapitálu v zahraničí. A podobně jsou stále dobrodružněji naladěné skupiny, které častěji investují hned v několika regionech.

Takže teď je pro startup daleko víc možností, kde vzít peníze, než před pár lety. Na druhou stranu po celém světě existuje i daleko víc startupů, které o peníze bojují. Ne nutně je tak získání kapitálu snazší.

 

Jednou jste řekl, že rizikoví investoři neinvestují hlavou, ale srdcem. Je tomu skutečně tak a kolikrát jste změnil názor nebo jste bylo později litoval, že jste investoval do startupu?

Každý rizikový investor, se kterým jsem kdy mluvil, řekl, že investice, od kterých očekával, že budou nejúspěšnější, nakonec nebyly. Je to o tom, že nikdy nemáte dost dat, abyste si dokázali vytvořit analyticky defitinivní investiční rozhodnutí. Rozhodně ne, když srovnáváte s investicemi do akcií. Investoři se snaží přemýšlet hlavou, ale prostě si nemůžou pomoct. To, čím startup vyčnívá, nejsou nějaká data. Jsou to jiné faktory, které nejde snadno měřit, jako je energie týmu, mimořádnost inovace, hodnota, která stojí za vizí.

Investoři tedy upřednostňují jednu příležitost před druhou, protože se do ní zamilují, ne proto, že by to mohli daty nebo analytikou nějak zdůvodnit. Teprve pak, a zároveň předtím, než vypíšeme šek, se vlastně vracíme ke své analytické kázni.

Poté, co investujeme, často změníme názor i zápal pro daný startup. Několikrát, zatímco s firmou spolupracujeme. Protože každá společnost má své úspěchy a pády. Chceme z každé investice vytěžit ten nejlepší výsledek, ale úvodní optimismus cestou často narazí.

04 Bill Reichert 01

 

Podle vaší filozofie se úspěšní podnikatelé se zaměřují na disciplinovaný růst v mnoha oblastech. Co myslíte slovem “disciplinovaný” a proč je to důležité?

Jen málo podnikatelů vyrůstá z prostředí, kde by se naučili, jak společnost budovat. A velká část literatury zdůrazňuje to, jak je potřeba pravidly se neřídit. Řadě podnikatelů se hnusí představa, že by se řídili formami a disciplínou, kterou si spojují s těžkopádnými korporacemi z dob dinosaurů – tedy opakovaným škálováním systémů a procesů. Když je společnost ve fázi startupu, nemůžete aplikovat pevně stanovené systémy a procesy, protože ještě nevíte, co funguje. Ale scénář pro založení společnost zas nefunguje, když jste připraveni růst. Aby společnost mohla růst, musíte vzít to, co funguje, a začít s opakováním procesů – modelů prodeje a marketingu, oceňování a podpory, provozu a rozvoje produktů. Programy, jako je pražský UP21, pomůžou podnikatelům přeměnit nadšenecké vize v disciplinované vedení společnosti.

Ti nejlepší podnikatelé přecházejí z nestrukturované fáze zakládání společnosti do strukturovanější fáze růstu. Je to disciplína, která rozlišuje opravdové podnikatele od amatérů – je ve své podstatě o pochopení toho, jak dosáhnout pokroku a jak nepolevovat ve snaze dosáhnout svých cílů.

Jak vidíte budoucnost v prostředí mezi startupy a investory?

Rizikový kapitál je stále jen velmi malá součást globálního finančního systému. Má spoustu místa k růstu, a předpokládám, že taky poroste. A to geograficky, k tomu bude prorůstat do více sektorů ekonomiky a dál se rozvíjet v nové formy, stejně jako tomu bylo v posledních letech.

Ovšemže na cestě můžou být hrboly. Jak už jsme viděli, rizikové investice a startupový ekosystém fungují v cyklech, a pravděpodobně jich ještě hodně zažijeme. Teď nevidím žádné hrozící krachy, ale určitě máme důvod k obavám, pokud makroekonomické a politické faktory ohrozí probíhající globalizaci ekosystému inovací. Tedy systému, který zajistil volný tok informací, technologií a kapitálu.

Neexistuje žádný strop pro potřebu inovací. Talent a kapitál budou dál směřovat tam, kde jsou slibné inovace, dokud se jim nic nepostaví do cesty. Urychlení toho pojováni podnikatelů a investorů po celém světě je taky myšlenka za soutěží Startup World Cup a partnerstvím s pražským akcelerátorem UP21. Z téhle vize jsem nadšený.

Total
0
Shares
Další články