Bezdotykové mobilní platby chystá Google, PayPal i Visa

Už si na to u Googlu pomalu zvykáme. Jedna z největších společností světa je sice tradičním synonymem pro vyhledávání, ale přestože tento obor stále dobře vynáší a minimálně v nejbližších letech jistě i bude, zdaleka nevypadá tak jistě, jak by společnost chtěla. Proto pilně hledá další zdroje příjmů, někdy úspěšněji (Google Chrome, Google Docs, Android), někdy méně úspěšně (Google Wave, Google Buzz a pravděpodobně i nedávno spuštěné Google OS a Google TV).

Mávnutí mobilem místo kouzelného proutku

Dalším takovým pokusem společnosti Larryho Page a Sergeye Brina jsou mobilní platby. A to ne nějaký mobilní banking nebo platby SMSkou, má jít o službu na bázi technologie NFC, Near Field Communication. Tedy bezdrátového řešení pro vzájemnou komunikaci přístrojů, ve své podstatě jakousi obdobu technologie Bluetooth.

Když už jsme u srovnání s Bluetooth – NFC má sice menší přenosovou rychlost (424 kbit/s) a kratší dosah (kvalita signálu se podstatně snižuje po 10 cm a po 20 cm mizí signál zcela), je ale schopna mnohem rychleji a zcela automaticky navázat spojení. Právě v tom tkví výhoda pro placení. Pokud v obchodě u pokladny máváte telefonem před čtečkou, určitě nechcete, aby to trvalo dlouho, a už vůbec nechcete, aby vám někdo mohl vysílaný signál odchytávat. Pohlídat si okolí telefonu 10 cm na každou stranu asi nebude nikomu činit potíže.

Tím jsme si zároveň narazili i na způsob, jakým bude placení probíhat. Telefon se softwarovou podporou a speciálním zabudovaným čipem s platebními údaji prostě stačí přiložit do blízkosti platební čtečky a zbytek již oba přístroje zvládnou samy. A poslední důležitá věc – softwarovou podporu plánuje Google vydat již v nejbližší verzi Androidu, která nese pracovní název Gingerbread, tedy hezky česky Perník.

Ve hře jsou i PayPal, Visa a další

Američtí mobilní operátoři nejsou nijak zvlášť pozadu, v listopadu minulého roku utvořili AT&T, Verizon Wireless a T-Mobile alianci nazvanou Isis, která má za svůj cíl NFC platby přivést na světové trhy postupně během následujícího roku a půl. Na platbách pracuje i Visa, ta je chce spotřebitelům představit dokonce během tohoto roku. Prošvihnout dění nechce ani Apple, který najal experty na NFC a podal přihlášky k NFC patentům, a Research in Motion, který učinil totéž.

Poslední zbývá PayPal, který jako jediný plánuje NFC platby trochu jinak. V jeho podání by totiž nemělo běžet jen o platby obchodníkům, ale také o transakce mobilních uživatelů mezi sebou. PayPal plánuje službu vypustit mezi lid  někdy po polovině tohoto roku a podle slov svého vedení se nebrání spolupráci s dalšími poskytovateli.

Via BW, RRW