AVG ve víru sociálních médií. Je nástroj MultiMi k něčemu?

Nevím jak u vás, ale ve mně vzbudila informace o tom, že čeští antiviraři AVG Technologies vydali bezplatnou aplikaci pro správu sociálních médií, velkou zvědavost. Jejich nástroj MultiMi v polovině července vystoupil z testovací beta verze a údajně jde o “bezpečný a chytrý nástroj pro všechny, kdo chtějí efektivně spravovat své sociální sítě online”.

Rozhraní MultiMi je zdarma ke stažení na stránkách www.multimi.com, v tuto chvíli pouze pro operační systém Windows. Cesta k vyzkoušení tedy byla snadná a rychlá. Při spojení pojmů AVG, nástroj a sociální sítě se automaticky nabízí představa, že společnost vyvinula “cosi”, co hlídá vaše sociální profily. Skutečnost je trochu jiná, ve výsledku se jedná o rozhraní sociálních médií a nabízí se srovnání spíše s platformami typu HootSuite. Zajímalo mne tedy, zda z Česka skutečně vzešel další příspěvek do světa sociálních médií po boku služeb jako jsou Socialbakers nebo třeba BrandEmbassy.

AVG každopádně svůj nástroj opravdu opatřilo ochranářem – má integrovaný LinkScanner, který řeší problém možné infekce při přístupu na škodlivou stránku. Může se tedy jednat například o odkaz v příspěvku na Facebooku, Twitteru nebo v e-mailu. Podle Pavla Krčmy, šéfa AVG VirusLab v Brně, použije MultiMi svůj LinkScanner ke kontrole každého odkazu ještě před tím, než na něj uživatel kliknutím přejde, a nebezpečný odkaz bude tedy zablokován.

Instalace a nastavení

Po stažení a instalaci jste vyzváni k připojení jednotlivých účtů a služeb. Můžete připojit jak internetové e-mailové služby Hotmail, Gmail nebo Yahoo, tak v podstatě jakýkoliv další mail pomocí položky Other, která vás vyzve k zadání uživatelského jména, hesla, typu účtu (imap, pop3) a příchozího a odchozího účtu včetně nastavení portu. Vyzkoušela jsem přidat firemní mail NEWTON Media a i jeho připojení proběhlo naprosto bez problému.

Příjemné je, že v případě Google účtu máte rovnou možnost přidat také Google Calendar do položky Events, Google Reader do sekce Reader, Picasa do Photos a tak dále. Na poli sociálních sítí (položka Social) pracuje MultiMi s Facebookem, Twitterem a LinkedIn, sekce Reader nabízí v tuto chvíli služby Pocket a Google Reader, Photos pracují s Picasou a Flickrem, Media rovná se YouTube, Documents zahrnují Box.net a Google Docs a poslední Chat si umí poradit s facebookovým chatem a Google Talk.

Během připojování jednotlivých účtů jsem zaznamenala pouze jediný problém – připojení Flickru se nedařilo, pokud jsem se v procesu ověřování pokusila na Flickr připojit pomocí svého Google účtu. I po několika pokusech jsem se stále dostávala pouze na stránku s hláškou “Sorry, there was an error. Please sign in again with the same account or a different one.”

Další nastavení

MultiMi je na další úpravy celkem strohé. Ikonku Settings najdete v pravém horním rohu vedle vyhledávání. Můžete zde editovat jednotlivé připojené účty, přidávat nové nebo nastavit svůj vlastní profil (avatar, uživatelské jméno, primární e-mail a podpis). Advanced nastavení znamená možnost spustit MultiMi po startu a volbu notifikací. Editaci najdete i u jednotlivých záložek menu (pokud je záložka aktivní, zobrazí se po najetí myší v pravé části řádku), ale jde pouze o možnost volby účtů, které se v dané položce mají nebo nemají zobrazovat.

U e-mailu bohužel chybí pokročilejší nastavení smtp serverů, což potrápí nejen v případě, že jste (jako já) na firemní síti a odeslání e-mailu v tomto případě prostě nepřipadá v úvahu. Pouhé zadání odchozího serveru a jeho port ne vždy postačí. S firemní sítí mohou mít problémy i jiné funkce nástroje, konkrétně jsem narazila na problémy při pokusu připojit se na Facebook chat.

Používání

Rozhraní MultiMi je přehledné a po krátkém zorientování i uživatelsky přívětivé. Menu z velké části odpovídá položkám, se kterými jste se seznámili už při připojování vašich účtů. Hlavní stránka (Home) funguje jako dashboard, na kterém můžete mít 3 až 5 různých položek. Navíc jsou v menu položky Connections a Browser, Chat se naopak ovládá zvlášť v dolní části nástroje.

Messages

Zprávy zahrnují jak veškeré e-mailové účty, tak DM zprávy na Twitteru a soukromé zprávy a notifikace na Facebooku. Pokud kliknete přímo na Messages, dostanete se do jednotného inboxu. Osobně bych tuto funkci uvítala u všech e-mailových klientů, ale ne každému může vyhovovat. Proto můžete filtrovat, například v e-mailu až na úroveň jednotlivých složek.

E-maily se zobrazují korektně, včetně HTML verzí, můžete na ně odpovídat, přeposlat je či vytisknout. To platí i pro Twitter. Facebook není propojen tak pevně, novou soukromou zprávu zde nevytvoříte a i při odpovědi se vám otevře “pouze” integrovaný prohlížeč s požadovanou stránkou.

Social

Záložka Social pracuje s Facebookem, Twitterem a LinkedIn, opět vidíte defaultně vše dohromady a můžete si zvolit, který účet či jeho část chcete zobrazit. Výrazně mi zde chybí (nebo jsem ji nenašla) možnost označit více příspěvků (což v Messages jde) a nastavit je jako přečtené. Obzvlášť při importu nového účtu, kdy se všechny příspěvky tváří jako nepřečtené, je dost velká nepříjemnost jet příspěvek po příspěvku a čekat cca 2 vteřiny, než systém vyhodnotí zprávu jako přečtenou.

Zobrazení jednotlivých tweetů se mi líbí a obsahuje vše potřebné. MultiMi ukazuje informace o uživatelích, kteří jsou v tweetu zmíněni, zobrazí další tweety s daným hashtagem (pokud je přítomen), nechybí samozřejmě ani časová známka a aplikace, kterou byl tweet odeslán, případně odkaz na původní příspěvek u odpovědí či retweetů. U Facebooku a LinkedIn vidíte komentáře a Likes, systém rozezná v obou případech i zmínky a zobrazí informace o uživateli či firmě (v případě LinkedIn jde o propojení s Twitterem).

Až na absenci hromadné editace je záložka Social plně použitelná a obsahuje vše, co uživatel v základu od správy svých sociálních profilů potřebuje. Neočekávejte pokročilejší funkce jako například editaci zobrazení odkazu nebo správu Facebook Pages. Pokud chcete nahrát soubor (například fotografii na Facebook), musíte použít ikonku Compose v pravém horním rohu (vedle Settings). Zde máte na výběr mezi Compose message, Update status a žádaným Upload. Je nutno podotknout, že na některé funkce bohužel musíte v MultiMi přijít tak trochu náhodou a nejsou vždy úplně přesně tam, kde byste je přirozeně očekávali. Záleží na vaší náročnosti.

Events

Záložka Events pracuje s Google kalendáři a s facebookovými událostmi. Zobrazení je možné v denním, týdenním a měsíčním režimu. Novou položku přidáte jednoduše kliknutím na žádaný čas v kalendáři.

Byla jsem zvědavá, co se stane, pokud se pokusím přidat novou událost na Facebook (systém mi dal na výběr i Facebook kalendář). Po vyplnění všech políček a odeslání se mi dostalo chybové hlášky “Failed to create event” s poněkud tajemným vysvětlením, že “App is sleeping until 8/1/2012 3:57:24 PM”. Při opakovaných pokusech se pouze posouval čas.

Reader

Čtečka RSS se skládá z vlastní RSS složky, kam lze vkládat nové kanály, a příjmu online služeb Google Reader a Pocket. Zkoušela jsem pouze Google Reader. Jednotlivé kanály jsou v něm zobrazeny podle abecedy, MultiMi zatím nepracuje se složkami. Články můžete vytisknout, přeposlat a zobrazit jako www stránku. Pokud chcete zobrazit článek ve svém prohlížeči, nejjednodušší cesta, kterou jsem našla, je kliknout u příspěvku na www adresu, stránka se zobrazí v interním prohlížeči a poté můžete www adresu okopírovat z toolbaru a vložit ji do externího prohlížeče (nebo v dolní části kliknout na “Open in external browser”).

Photos & Media

Obě záložky fungují téměř identicky – zobrazují média ze všech připojených účtů a umožňují kromě zobrazení (přehrání) i další práci s nimi v rámci možností daného média a zdroje – základní editace u fotografií (otáčení, ořez), uložení do počítače, přiložení k odesílané zprávě nebo otevření v původním umístění.

Documents

Stejně jako u ostatních médií platí, že MultiMi se snaží zobrazit všechny dokumenty z připojených účtů, včetně Google dokumentů a služby Box.net. Můžete je opět otevřít v původním umístění, připojit k e-mailu, otevřít, či uložit do počítače. Přímo v aplikaci lze editovat e-mailové přílohy, u Google dokumentů je potřeba otevření přímo v Google dokumentech.

Connections

Velmi zajímavý nástroj, u kterého ale úplně přesně nevím, co mi má ukázat a jak funguje. Connections mi v prvním kroku vizualizují 10 kontaktů a během testování jsem nepřišla na to, zda vybírá tento TOP10 dle četnosti komunikace, poslední komunikace nebo naprosto náhodně.

Po rozkliknutí konkrétního kontaktu vidím položky, ve kterých bych očekávala propojení mé osoby a daného kontaktu, přesto se sem zatoulávají i měsíce staré příspěvky a statusy, se kterými nemám nic společného.

Pokud si chcete vyhledat i jiné osoby, než vám nástroj nabízí, stačí zadat v toolbaru do vyhledávání jméno. Dalším zádrhelem jsou samozřejmě nepropojené účty, s tím si ale MultiMi umí poradit. Kliknutím na ikonku Settings se můžete dostat také do adresáře a zde konkrétní položky (osoby a jejich účty na různých sítích) spojit dohromady do jednoho kontaktu.

Browser

MultiMi používá pro svůj interní prohlížeč Chromium, které funguje bez jakýchkoliv zádrhelů. V levém menu si pod položkou Browser můžete vytvořit seznam nejpoužívanějších odkazů, každá prokliknutá položka se zobrazí v nové záložce, nemusíte se tedy obávat o ztrátu otevřené stránky. Pokud vás MultiMi prohlížeč omrzí, stačí kliknout na Open in external browser.

Výsledný dojem

MultiMi mě v mnoha ohledech příjemně překvapilo, na druhou stranu je ještě co dolaďovat. Pokud patříte mezi profesionály, kteří jsou na internetu jako doma, pravděpodobně už máte své oblíbené nástroje, ze kterých nebudete chtít ustupovat a které mají možná i pokročilejší funkce, byť nejsou tak komplexní jako MultiMi. Pokud ale ještě hledáte vhodnou aplikaci ke komunikaci a správě médií a nepatříte mezi náročné uživatele, jinými slovy “chci komunikovat, chci si prohlížet a chci mít vše na jednom místě”, MultiMi nabízí překvapivě rozsáhlý nástroj, který má viditelně velké ambice.

A vzhledem k tomu, že jde o produkt velmi mladý, můžeme mu odpustit i občasná zaškobrtnutí většího či menšího rázu. Další měsíce ukáží, jak rychlý bude další vývoj a nakolik budou vývojáři poslouchat připomínky uživatelů. I když jsem občas zvedala při testování obočí, nakonec držím palce, protože jde o aplikaci, kterou s klidem nainstaluji například méně zkušeným členům své rodiny a vím, že pro ně bude užitečná.

Total
0
Shares
Další články