AVG: Češi si v používání chytrých telefonů stále nejsou příliš jistí

U příležitosti Světového mobilního kongresu, který probíhá ve španělské Barceloně, připravila společnost AVG Technologies speciální průzkum o tom, jak Češi zacházejí se svými chytrými mobilními telefony a tablety – jakým aktivitám se nejčastěji věnují, čeho se obávají a jakých potenciálních rizik se naopak nebojí.

Průzkum provedený mezi 1 050 obyvateli republiky ukázal, že 49 % Čechů pomocí chytrých telefonů a tabletů fotografuje a skoro 35 % natáčí videa. Jen pět procent si ale ve svém zařízení uchovává intimní fotografie nebo videa, mnohonásobně méně než v dalších zkoumaných zemích. Společnost provedla velký výzkum také ve Velké Británii, USA, Brazílii, Německu a Francii, kde do svých smartphonů a tabletů intimní fotografie ukládá 25 % uživatelů, 38 % využívá internetové bankovnictví a 35 % nakupuje online.

Je vidět, že si čeští uživatelé stále více uvědomují rozšiřující se možnosti pro fotografování a natáčení videí, ale také, že svoje chytrá zařízení používají i pro každodenní účely. 52 % Čechů píše krátké textové zprávy, 47 % telefonuje, 41 % poslouchá hudbu a 38 % si spravuje kalendář a diář. Nákupy online pomocí chytrých mobilních zařízení zatím nejsou tak rozšířené, tuto možnost využívá jen 14 % Čechů. Jedním z důvodů, proč jsou online nákupy na telefonech a tabletech stále v pozadí, je obava z nedostatečné bezpečnosti. Ačkoliv má již velké procento lidí zavedené internetové bankovnictví, využívá jeho služby na mobilech a tabletech jen 20 % Čechů.

“Tento průzkum jasně ukázal, že si uživatelé stále nejsou jisti, co je, a co naopak není bezpečné,” říká J.R. Smith, CEO AVG Technologies. “Je to vidět hlavně na tom, jak málo Češi využívají na mobilních zařízeních internetové bankovnictví a nákupy. Tvůrci bezpečnostních programů, aplikací a majitelé služeb se proto společně snaží zdokonalovat tyto systémy. Na druhou stranu ale třetina Čechů přiznala, že se nebojí připojit na neznámou wifi síť,” dodává.

Další zajímavé výsledky:

  • Data ze svých chytrých zařízení zálohuje téměř 40 % Čechů.
  • Nejčastěji Češi mobilní zařízení ztrácí při pohybu venku (4 %), na kulturních nebo sportovních akcích (2,4 %) a na pracovišti, potažmo ve škole (2,5 %).
  • Tři procenta Čechů půjčují svoje mobilní zařízení další osobě k provádění plateb, 11 % je ochotno zařízení půjčit další osobě na jiné online aktivity.
  • 35 % hraje online hry.
  • 12 % kliká na neznámé odkazy v e-mailech.
  • Téměř 5 % Čechů má přímou osobní zkušenost s kyberzločineckým napadením mobilního telefonu nebo tabletu.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Jakub Rož: Zážitky z Techweek a proč se konference vyplatí

Již podruhé proběhla v Chicagu konference Techweek, které se v minulém ročníku účastnilo přes 2000 lidí. Je to týden plný zajímavých osobností, přednášek, večerních party, elevator pitchů (výtahů tam prý je opravdu hodně) a samozřejmě startupů. Jakub Rož z mySchoolNotebook.com se nyní zařadil k těm, kdo začínající projektům účast na podobných akcích vřele doporučují.