Augmentované brýle od Googlu koupíte možná ještě letos

Na příchodu podobných zařízení pracuje řada společností a i o snahách Googlu se spekulovalo již delší dobu. Před více než rokem jsme například psali o pozoruhodných augmentovaných brýlích od Olympusu. Ty nicméně spoléhaly na podporu smartphonu v kapse, zatímco chystaná novinka Googlu bude samostatným zařízením na bázi Androidu. Navíc je podle aktuálních zpráv velmi blízko realitě a mohla by být dostupná ještě letos za rozumné ceny.

Brýle, které si ze zjevných důvodů vysloužily přezdívku „Terminator glasses“, se zrodily v rámci výzkumného centra X Lab, o němž informovaly The New York Times teprve na konci minulého roku. Jedná se o speciální část kampusu Googlu, kde inženýři pracují na různých futuristických konceptech, které by se jednou mohly uchytit v praxi. Také brýle s rozšířenou realitou jsou podle zdrojů zevnitř Googlu považovány za experiment a není kolem nich zatím žádný skutečný byznys plán, dostupné však mají být i pro veřejnost.

Nechte ruce odpočinout

Novinky přinesly (opět) The New York Times a opírají se o nejmenované zdroje. Lidé by měli mít možnost si brýle koupit ještě před koncem roku za cenu chytrého telefonu, pravděpodobně v rozmezí 250 až 600 amerických dolarů. Propojení s internetem zajistí 3G či 4G mobilní sítě, nebude chybět například GPS či kamera a skla brýlí budou fungovat jako obrazovka, kam se jen několik centimetrů před oči uživatele promítne nová vrstva doplňující okolní realitu o užitečné informace.

Reálná dostupnost takového přístroje je samozřejmě velmi lákavá, neboť rozšířená realita je sice již nyní zajímavou technickou vymožeností, jen málokdo si ale kvůli ní chce držet telefon před nosem déle než pár minut. Ani brýle od Googlu údajně nejsou určeny pro celodenní nošení, byť se očekává, že někteří uživatelé k tomu budou mít sklony. Podle serveru 9to5google.com, kde se první informace objevily již v prosinci, zařízení trochu připomíná obdobný produkt Oakley THUMP (na následujícím obrázku).

Prototyp, který si Seth Wintraub z 9to5google.com údajně mohl krátce prohlédnout, byl vybaven také bleskem a mohl pořizovat obrázky a možná i video, byť miniaturní kamera zřejmě neposkytne více než několik megapixelů. Ovládání by mělo být možné i hlasem nebo pohybem hlavy.

Nové otazníky nad soukromím

Google se nyní intenzivně zabývá především otázkou, jaké budou dopady takové technologie na soukromí. Počítá se například s tím, že by lidé měli mít příležitost zjistit, když je někdo s pomocí brýlí fotí. S uživateli by se o všech dopadech také mělo otevřeně komunikovat. Veškeré check-iny a další údaje spojené s jinými lidmi pak budou jako u klasických webových a mobilních služeb podléhat souhlasu.

Projekt vede Steve Lee, tvůrce služby Google Latitude, která se ale reálného využití nikdy příliš nedočkala. Na vedení se pak osobně podílí také Sergey Brin. Kromě Latitude budou brýle pro komunikaci s okolním světem využívat Google Maps nebo Google Goggles, což umožní například check-iny nebo rozpoznávání obrázků a dalších předmětů nad rámec geolokace. Použitá technologie má vycházet z předchozí generace Androidu.

Budoucnost technologií i reklamy

Kromě zmíněného Olympusu či Oakley experimentuje s novým typem mobilního zařízení také Motorola a další výrobci. Apple se vydává vlastní cestou a dává přednost nenápadným počítačům, které jsou snadno dostupné například na zápěstí. Každopádně jde zjevně o stále silnější vývojovou větev a přestože si chce Google zatím vše jen vyzkoušet, příznivá odezva prvních zájemců by mohla vyústit v běžný retailový prodej.

Otázkou však zůstává, jak si třeba právě Google poradí s reklamou, která ho živí. Firmy jako Google či Facebook už nyní bojují s tím, jak přizpůsobit reklamní formáty původně určené pro počítače mobilům – jak prostorově, tak obsahově. A co teprve v případě brýlí… Facebook tuto otázku považuje za jedno z hlavních rizik pro svůj budoucí vývoj a i z hlediska Googlu se zdá logičtější snaha prodat maximum smartphonů. Je nicméně také možné, že se brýle zkrátka stanou jen doplňkem chytrého telefonu nebo tabletu.

Co vy, už se s nimi vidíte před zrcadlem?