Augmented reality browser Layar přidal podporu pro 3D objekty

Augmentovaná realita (změněná realita) je spojení reálného světa s digitální vrstvou. Digitální vrstvu můžete prohlížet, nebo ovládat přes webkameru, nebo přes mobilní telefon. Fungujícím marketingovým příkladem je mobilní augmented reality aplikace od IKEA. Uživatel si stáhne aplikaci do mobilu, vybere produkt, který ho zajímá a namíří přes hledáček foťáku na mobilním telefonu do prostoru bytu, kde by mohl být výrobek umístěn. Na obrazovce mobilního telefonu následne uvidí obrázek pokoje i s novým nábytkem.

Příkladem augmented reality aplikací využívajících webkameru je i hra Cannonballz. Ve hře se uživatel stává terčem útoku pirátské lodi a jeho cílem je uhýbat střelám z lodních děl (úhybné manévry zaznamenává webkamera). S možnostmi augmentované reality přes webkameru si nyní hraje i Symbio v aplikaci pro T-Mobile (přes webkameru se pohybujete po scéně koncertu).

Nejvíc nás ale fascinuje propojení mobilní augmentované reality se službou Yelp (služba pro sociální sdílení recenzí na lokální podniky). Pomocí augmented reality prohlížeče Layar můžete přes iPhone hledat nejbližší podniky a přímo v telefonu vidíte i recenze a hodnocení daných podniků od široké komunity uživatelů Yelpu.

Augmented reality browser Layar, dílo holandské agentury SPRXMobile nyní oznámil další krok – do digitální vrstvy už umí dávat nejenom 2D data, ale i 3D objekty. To vytváří nekonečné možnosti pro všechny druhy mobilních augmented reality her. Layar sice nebude první, kdo se pokusí tento segment ovládnout, ale díky předchozím úspěchům má pravděpodobně největší šance.

Z ukázkového videa můžete vidět například implementaci nesmrtelného Pac-mana.