Apple uzavřel smlouvu s EMI. Ovládne hudbu v cloudu?

Gigant Apple, o němž se všeobecně ví, že připravuje vlastní službu pro hudbu v cloudu, už minulý měsíc získal licenci od vydavatelství Warner Music Group. Po měsících vyjednávání si teď podle důvěryhodných zdrojů zpravodajského serveru CNet může udělat další zářez na pažbě – smlouva s důležitým vydavatelstvím EMI, která Apple opravňuje k zprostředkování jím zaštítěné hudby skrze chystanou cloudovou službu, je prý doma.

Navíc je reálné, že už během příštího týdne Apple získá licence i od zbývajících dvou velkých vydavatelství Sony a Universal, s nimiž také intenzivně vyjednává.

Kdo si počká, ten se dočká

Na celé kauze je nejparadoxnější, že s velkými vydavatelstvími vyjednávali v počátcích i zástupci Amazonu a Googlu. Usoudili ale, že požadavky hudebních společností jsou přehnané a šli si raději svou cestou. Ta ale není podle samotných labelů ani zdaleka legální. A tady přišla velká šance pro Apple, který si počkal a ve chvíli, kdy už hudební vydavatelství neměla s kým jiným vyjednávat, s nimi hezky postupně uzavírá smlouvy a dostává se tak s velkou pompou do sedla.

Největším netrpělivcem byl Amazon, který svou cloud-based hudební službu Cloud Drive spustil už v březnu. Všechny tím překvapil, protože nezískal podpis ani od jedné hudební společnosti. Jeho zástupci přišli s poněkud zvláštním odůvodněním. Souhlas labelů prý nepotřebují, protože uživatelé umisťují hudbu do digitálních úschoven, což je údajně stejný princip jako když se vkládá hudba do MP3 přehrávačů. S tím hudební vydavatelství samozřejmě nemohou souhlasit.

Google, který bedlivě sledoval počínání Amazonu a už ho nebavilo zdlouhavé roční vyjednávání s labely, nakonec zpřístupnil svou cloud-based hudební službu Google Music v beta verzi minulý týden. Jak jinak, pro hudební vydavatelství další důvod zuřit.

Apple spasí labely a ještě na tom vydělá

Zástupcům vydavatelství nezbylo nic jiného než se vrátit k jednacímu stolu s Applem, který je mazaně uvítal s otevřenou náručí. Jak po spuštění Google Music předpověděl reportér CNet Greg Sandoval: „Naděje hudebního průmyslu je teď v rukou hudební služby od Applu. Ta může zajistit, že se konkurenční nabídky budou jevit zchátralé. Tím přitlačí Amazon i Google k tomu, aby i oni zaplatili licenční poplatky, které labely požadují.“

Se všemi těmito licencemi Apple snadno zajistí své chystané hudební službě místo na výsluní a to přesto, že ji spustí až jako poslední. Jak je to možné? S licencemi v rukou totiž může Apple přinést jednu zásadní funkcionalitu, kterou konkurenční služby postrádají. Totiž nabídnout synchronizaci knihovny bez nutnosti uploadování. Jinými slovy, služba od Applu bude pravděpodobně umět to samé, co uměla služba Lala, kterou sám Apple na konci roku 2009 koupil a následně zrušil. Tedy umožní si je pustit přímo ze serveru bez nutnosti vlastnoručního uploadu.

Pokud Apple vyrukuje s tímto esem, což se dá očekávat, je jasné, kdo svět cloudové hudby ovládne. Konkurenční služba od Amazonu totiž své uživatele nutí uploadovat všechnu hudbu, kterou si od nich přímo nezakoupí. Google Music je na tom ještě hůř – uživatelé musí uploadovat veškerou hudbu úplně sami, protože zde možnost ji zakoupit zcela chybí. A komu by se chtělo trávit hodiny nebo celé dny uploadováním hudby do cloudu?

Zasvěcení odborníci se už jen dohadují, kdy Apple svou novou službu spustí. Všeobecně se předpokládá, že infrastrukturu pro ni už má Apple dávno hotovou a jen čeká na oficiální licence od jednotlivých hlavních labelů. Původní plán byl zveřejnit novou službu na každoroční hudební události Applu. Velmi živě se ale spekuluje o tom, jestli si zástupci Applu trochu nepospíší a svého žhavého koně nepředstaví už začátkem června na Worldwide Developers Conference.

Amazon a Google tak možná již brzy čeká ošklivá potupa…

Via TC, CNet