Apple představil hospodářské výsledky, poprvé od roku 2003 se mu meziročně snížil zisk

Applu se sice o přes veškeré spekulace podařilo zvýšit příjmy a pozitivně prolomit odhady analytiků, na meziroční zachování výše zisku to ale nestačilo. Díky zvyšujícím se nákladům se společnosti zisk na akcii snížil o 18 procent. Naopak se výrazně dařilo iPadům, kterých se prodalo o dvě třetiny víc než o rok dříve, a zvyšovaly se i prodeje iPhonů.

Apple byl v posledních dnech před oznámením svých hospodářských výsledků terčem řady spekulací, a jen málokdo by byl hádal, že investory to, co včera večer uslyší, potěší. Tento předpoklad se sice naplnil, ale nebylo tak úplně zle – Applu se dařilo lépe, než se očekávalo.

Odhady tvrdily, že příjmová stránka za druhé účetní čtvrtletí Applu bude na úrovni 42.4 miliardy dolarů, a zisk přepočítaný na jednotlivou akcii se očekával 10.02 dolaru. Skutečné výsledky jsou sice pozitivnější, 43.6 miliardy dolarů a 10.09 dolaru zisku na akcii, aby to zabránilo jednomu smutnému poprvé to ale nestačilo.

Poprvé od roku 2003 se totiž Applu meziročně snížil zisk. V druhém účetním čtvrtletí (což u Applu je první kalendářní) minulého roku vykázala společnost na 39.2 miliardách příjmů zisk na akcii oproti současnosti skvělých 12.3 dolarů. V absolutních číslech byl letošní zisk za druhé čtvrtletí 9.5 miliardy dolarů, zatímco loni činil ve stejném období 11.6 miliardy.

Z hlavních obchodních artiklů společnosti nejvíc posilovaly iPady, kterých Apple prodal meziročně o 65 procent více, místo 11.8 milionu jich tentokrát bylo 19.5 milionu. Hlavním tahounem ale zůstává pořád iPhone s 37.4 miliony prodaných kusů, a své prvenství si vzhledem k dvojnásobku prodaných kusů oproti tabletům ještě nějaké to čtvrtletí podrží. O iPodech se Apple letos takticky nezmiňuje, Maců prodal o trochu méně, než loni, těsně pod 4 miliony, zatímco loni to byly rovné 4 miliony.

Zisk se sice možná snižoval, rozhodně se ale nesnížily zásoby hotovosti (a účetních ekvivalentů), na kterých Apple sedí. Ty si polepšily o 12.5 miliardy dolarů na současných 145 miliard celkem. Pro srovnání, to je tolik, že by to současný veřejný dluh České republiky kompletně pokrylo přibližně 1.5 krát.

Apple má tradičně nejsilnější první účetní čtvrtletí, a každé další je vždy slabší než předchozí, až po přelomu účetního roku hospodářské ukazatele opět vyskočí vzhůru. Proto nepřekvapí, že společnost pro třetí čtvrtletí odhaduje slabší příjmy mezi 33.5 a 35.5 miliardy dolarů. Hrubá marže před zdaněním by podle očekávání měla být 36 až 37 procent.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Brzlík, hádky v Prostřenu, božský Kája je taky člověk: To jsou nejdůležitější hesla webu minulého týdne

Tak schválně, kde byste hledali telecí brzlík? Odpověď "na teleti" je tak trochu málo. I když Češi ho teď hledali především na internetu. V přehledu top hesel ťukaných do Seznamu si vysloužil krásné druhé místo. A výš se vlastně ani dostat nemohl: asi dokážete odhadnout, co mysl internetových vyhledávačů zaujalo v minulém týdnu nejvíc. Je to národní ikona a tentokrát nejde o to, kolik potomků dokáže božský Kája zplodit, ale o jeho zdraví.