Apple nemůže vlastnit spojení „App Store“, tvrdí Microsoft

V druhé polovině loňského roku jsme byli svědky hned několika vášnivých bitev, kdy vše směřovalo k tomu, aby se z obyčejných slov jako obličej či kniha staly ochranné značky. Facebook si brousil zuby na „face“ a „book“, Apple zase na „pod“. I na české straně barikády přitom najdeme poražené – na Facebook neměl žádnou páku například český portál facebakers.com, který se musel přejmenovat na socialbakers.com.

„App store“ pro všechny

Na nepohodlnost toho, že by měl Apple opravdu vlastnit tak běžně používané spojení jako je „app store“, narazil Microsoft při vylepšování svého virtuálního obchodu s mobilními aplikacemi. Právě na tomto poli se totiž rozhodl postupně dohnat své největší konkurenty Apple a Android.

Aby mohl Microsoft ještě lépe zúročit tvrdou práci, kterou už má za sebou, povolal do boje své právníky a ti formulovali podnět na americký úřad pro patenty a obchodní značky. Cílem je, aby přehodnotil, zda je vůbec správné mít zapsanou ochrannou známku na tato dvě slova.

V prohlášení se například dočteme: „Kombinované spojení app store je běžně používané v obchodě, tisku, mezi uživateli, konkurenty Applu, ale dokonce i samotným zakladatelem Applu Stevem Jobsem, jako všeobecný název pro online obchod s aplikacemi.“ Celou žádost v PDF najdete zde.

Apple vrací úder

Reakce Applu na sebe nenechala dlouho čekat. Podle prohlášení jeho zástupců údajně v tisku zdaleka převládá „použití výrazu app store jako odkazu na mimořádně známou značku APP STORE od Applu a služby zde poskytované“.

Applu hraje do karet také zřejmá hra se slovy, kdy App je zároveň zkráceninou slova Apple, podobně jako Mac pro Macintosh. I na toto však právníci Microsoftu ve své stížnosti mysleli: „Jakýkoli sekundární význam, který vnímá Apple v názvu App Store, je de facto jen sekundárním významem a nemůže převést takto všeobecný pojem v ochrannou známku.“

Microsoftu určitě nelze upřít snahu, těžko ale říct, zda má v této kauze společnost šanci na úspěch. Je ale v každém případě sympatickým průkopníkem – ještě jsme nezaznamenali, že by někdo touto cestou usiloval o to, aby nějaké slovo či slovní spojení nemohlo získat ochrannou známku, na místo toho, aby si je sám uzurpoval. Pokud Microsoft uspěje, mohli by mít nesmlouvaví právníci Facebooku v dohledné době dost na pilno.

Via MN, TF