Apple koupil Topsy, analytiky pro Twitter a sociální média

Přes 200 milionů dolarů zaplatil Apple za analytickou společnost Topsy. Ta je jedním z ověřených partnerů Twitteru, který má přístup ke kompletnímu archivu tweetů a umožňuje jej pomocí speciálních nástrojů analyzovat a vyhledávat v něm.

Topsy, celým jménem Topsy Labs, není jedinou společností, která umožňuje pracovat se všemi tweety publikovanými už od samých počátků Twitteru. Bez pochyb ale patří ale v této oblasti k těm nejlepším.

Podle zpráv nejprve Wall Street Journalu a pak i dalších médií Topsy nyní koupil Apple, jeden z největších světových výrobců hardwaru. Apple akvizici potvrdil, k její ceně se ale nevyjádřil. Média pak uvádí, že Topsy Labs Apple vyšlo na víc než 200 milionů dolarů.

Topsy má k dispozici analytické nástroje a vyhledávání pro práci s kompletním archivem všech tweetů od roku 2006 až do současnosti. Jeho konkurenty na tomto poli jsou například Gnit a DataSift. Topsy svým klientům mimo jiné nabízí i odhalování trendů, které lze objevit v každodenní záplavě nových tweetů.

O důvodech, co Apple k akvizici vedlo, se nyní pilně spekuluje, žádná ze zúčastněných stran neposkytla sebemenší indicii. Je ale prakticky jisté, že Applu primárně jde o tým Topsy, který má velké zkušenosti v oblasti analytiky sociálních médií (kromě Twitteru se Topsy zabývalo i Google+ a dalšími sociálními službami). Apple sám totiž v oblasti sociálních médií nic moc kloudného nevymyslel. Po krachu své pokusné sociální sítě Ping se spokojil s integrací existujících služeb, především Facebooku a Twitteru.

Applu by využití sociální datové analytiky mohlo pomoci v mnoha oblastech jeho podnikání. Přínosné by sledování sociálních signálů jistě bylo pro vyhledávání v iTunes a App Store, a to především pokud jde o chápání trendů v oblasti poptávky po aplikacích, filmech, hudbě a dalším obsahu. Někteří odborníci pak hovoří o tom, že by Topsy mohlo pomoci zdokonalit i hlasového pomocníka Siri, který od svého uvedení před několika lety žádnou zásadní proměnu k lepšímu nezaznamenal.

Topsy Labs by mohlo být pro Apple bránou pro lepší porozumění světu sociálních médií, ve kterém prozatím společnost zrovna neexceluje. Zda se jí skutečně stane, nebo nikoliv, to se společně s Applem budeme muset nechat překvapit.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Atmosféru TEDxPrague můžete zažít už za tři týdny, vstupenky stále seženete

"Přes hranice" se v sobotu 25. května vydá v pražské hale Na Folimance více než devět set diváků oblíbené inspirativní konference TEDxPrague. Hranicemi v tématu akce jsou míněny naše mentální i fyzické limity, vnitřní bloky i zdánlivě nepřekonatelné hranice kolem nás. Přednášky šestnácti osobností z Česka i ze zahraničí doplní na svém čtvrtém ročníku konference i bohatý doprovodný program.