Apple je nejdražší společností historie. A nebo vlastně není…

Když se během včerejška Applu podařilo překonat rekord Microsoftu z roku 1999 pokud jde o kapitalizaci společnosti, rozhořela se na internetu vášnivá debata o tom, jestli má nebo nemá větší hodnotu, než měla v té době společnost Billa Gatese. Kdo z klání vyšel jako vítěz? A nebyl to nakonec někdo úplně jiný?

Apple včera na burze opět stoupal. A tak se společnosti konečně povedlo překonat dosavadní rekordní kapitalizaci (součet ceny všech vydaných akcií podle aktuálního kurzu) společnosti Microsoft z 30. prosince 1999. To je úctyhodný výkon i proto, že ještě dva roky před rekordem Microsoftu měl Apple hodnotu 2,3 miliardy dolarů. Nynější hodnota? Přes 600 miliard, včera konkrétně 623 miliard, zatímco předchozí rekord byl 618,9 miliardy. A pokud se podíváme na uplynulý rok, stoupla hodnota Applu o pěkných 300 miliard dolarů.

Média se události okamžitě chytla a začaly vycházet oslavné články o tom, že Apple je nejdražší společností všech dob. Jenže to není tak docela pravda. Předně, Petrochina dosáhla v roce 2007, před prasknutím tehdejší bubliny na finančních trzích, během prvního dne veřejného obchodování na 1,2 bilionu dolarů, jakkoliv společnost tuto hodnotu zase záhy ztratila.

Ale Apple není první ani tehdy, budeme-li se dívat jen na cenově ustálené obchodování. Jak včerejší debata správně připomněla, hodnotu společností je třeba v takovémto případě upravit tak, aby brala v úvahu inflaci. Kapitalizace Microsoftu v tom případě vychází na 856 miliard “dnešních” dolarů a Apple tak prozatím stále předčí.

Na druhou stranu, MG Siegler zase argumentuje, že nynější úspěch Applu je s výkonem Microsoftu nesrovnatelný, protože v tehdejším případě společnosti šlo o ocenění v době vrcholící internetové bubliny. Siegler to dokládá příklady celé řady technologických společností, které od té doby spadly na pouhý zlomek své hodnoty. A Apple? Ten si od roku 1999 polepšil v ceně o 620 miliard dolarů.

Zdálo by se tedy, že ačkoliv Microsoft skutečně byl papírově hodnotnější, výkon Applu je lepší. Nebudeme-li ovšem vycházet z toho, že technologické tituly, především akcie Applu, dnes bublinou trpí také. Situace je zkrátka značně nepřehledná, lze ale vycházet z toho, že historickým vítězem dlouhodobého obchodování prozatím stále je Microsoft. Nebo ne?

Asi ano, nepůjdeme-li ovšem mnohem dále do minulosti, kde se ceny kvůli velkému časovému odstupu přepočítávají podstatně hůř. Tak bychom se mohli dostat přes Rockefellerův Standard Oil a nizozemskou či britskou Východoindickou společnost až po South Sea Company, společnost, která před splasknutím bubliny v roce 1720 dosahovala na tu dobu rekordních cen akcií.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Milenka Felixe Slováčka, nová telka a další celebrity: Co tentokrát lidi na internetu zajímalo?

Co se v mládí naučíš, v internetové dospělosti jako když najdeš. A Dádu Patrasovou z hlavy tuzemský dospělák prostě lehce nevytluče. I díky ní místní celebrity vyšouply z dotazů hledání na Seznamu televizi. Ale jenom proto, že šlo o takové kanóny, jako je Dáda a Karel Gott. Výš už snad ani mířit nejde. Hlavně ve chvíli, kdy je v tom zapletená nějaká ta nevěra. Co ještě lidi zajímalo?