Apple chce monopol na „pod“, vyvolal válku o slovník

Britská BBC upozornila na zajímavou kauzu. Apple se chce soudit kvůli tomu, že společnost Sector Labs jeden ze svých produktů označila spojením Video Pod. Má jít o nové osobní kino další generace, tedy jakousi supermoderní promítačku. Na blogu Sector Labs se kauze věnuje rozsáhlý článek, shrnující spor z pohledu Davida bojujícího s Goliášem. Apple prý začíná pátrat po firmách, které podle něj využívají jména produktů připomínající jeho zařízení. V případě užití slova „pod“ se to týká asi stovky malých firem. V tomto boji často malé firmy ustupují, společnost Sector Labs se ale zachovala jinak a chce jít k soudu.

Tisíc stránek argumentů

Spojení „Video Pod“ je zaregistrováno u amerického patentového úřadu už od roku 2000, kdy se majitel Sector Labs Daniel Kokin rozhodně nedomníval, že nastane s Applem nějaký problém. Tehdy a koneckonců ani teď se Apple podle Kokina neangažoval v oboru videoprojekce. Přesto nyní přišel s dokumentem o 873 stranách, který putuje na patentový úřad a má obhájit exkluzivitu používání slova „pod“ společností Apple.

Stejně tak Sector Labs jistě přijde se svojí analýzou, která bude oponovat té od Applu. Právnička společnosti Ana Christianová prohlásila, že v tomto sporu se bojuje o víc než právo na používání slova „pod“. Těší se, že kauza získá pozornost a pomůže malým firmám k používání dalších anglických slov, která se hodí k označování jejich produktů.

Přehrávač i velryba

Pro bližší zkoumání slova „pod“ můžeme využít třeba Wikipedii nebo Oxford Dictionaries. Právě Wikipedia uvádí mnoho různých významů a zkratek, například může jít o „malé vozidlo, používané v krizových situacích“ nebo o druh rostliny. Kromě toho je u tohoto hesla uveden i „iPod“ jako hudební přehrávač vyvinutý společností Apple. Oxfordský slovník je stručnější, jelikož vynechává zkratky a odvozené významy slova. Heslo je vysvětleno dvěma způsoby – jednak jde o luštěninový plod, a pak také o skupinku vodních živočichů, zejména velryb. Tento výčet by snad měl dostatečně demonstrovat obecnost slova.

Apple si nechal patentovat značku „iPod“ v létě roku 2000, a to na produkt internetového kiosku. Americký patentový úřad uvádí, že patentování ochranné známky „iPOD“ proběhlo poprvé v roce 1991 společností Chrysalis. Rozhodně tedy není pravda, že by společnost Apple měla patent na „iPOD“ (a na „pod“ už vůbec) odjakživa. Na druhou stranu je potřeba uznat, že třeba slovo „pad“ je nyní spojováno hlavně s produkty od Applu, alespoň v ITC oblasti. Bude velmi zajímavé sledovat, jak tento spor dopadne. Nastane situace, kdy už v technologické branži nebude možné používat různá obecná slova, která si budou nárokovat nadnárodní společnosti?