AOL zavírá Winamp. Legenda končí po patnácti letech

Jestli je iPod považovaný za synonymum pro přenosný mp3 přehrávač, Winamp je ztělesněním celé empétrojkové revoluce. Přehrávač, který používal každý, kdo nechtěl čekat, až se mu nahodí Windows Media Player, přechází do Síně křemíkové slávy.

“Winamp.com a přidružené webové služby skončí 20. prosince 2013,″ oznámilo vedení firmy konec legendy s tím, že už nebude ani ke stažení. Závěr zprávy už je ale nostalgický.  “Děkujeme za podporu winampové komunity během více než patnácti let.”

Dvacátého prosince skončí jeden z nejdelších softwarových příběhů. Hudební přehrávač Winamp. A jestli se dá držet minuta ticha za hudební přehrávač, tak tady by to bylo namístě.

První verze přišla hned s nástupem formátu mp3 v roce 1997. V době, kdy frčely hudební moduly a přípona mp3 za názvem souboru byla jen jedna z mnoha. Už o dva roky později ale jednoduchý prográmek, který stále bobtnal díky novým funkcím, kupuje i s jeho tvůrci z Nullsoftu AOL za osmdesát milionů dolarů.

Za koncem programu, který se do nově nainstalovaných Windows stahoval hned v první várce software, stojí úspěch iPodů propojených s iTunes a samozřejmě současný nástup streamovacích služeb jako třeba Spotify nebo Google Music. AOL zkoušelo využít technologie z Winampu ve svém AOL Media Playeru. Tato aplikace se ale nikdy nedostala z betaverze.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Kvůli viru dnes tisíce lidí mohou přijít o internet. Zkontrolujte se

Nejméně dva tisíce počítačů v Česku a statisíce celosvětově dnes mohou přijít o možnost běžného prohlížení internetu. Americká FBI totiž právě v pondělí 9. července vypne náhradní servery, které posledních osm měsíců zabezpečovaly přístup k internetu přístrojům nakaženým trojským koněm s názvem DNS Changer. Svůj počítač si ale můžete snadno prověřit.