AOL zavírá Winamp. Legenda končí po patnácti letech

“Winamp.com a přidružené webové služby skončí 20. prosince 2013,″ oznámilo vedení firmy konec legendy s tím, že už nebude ani ke stažení. Závěr zprávy už je ale nostalgický.  „Děkujeme za podporu winampové komunity během více než patnácti let.”

Dvacátého prosince skončí jeden z nejdelších softwarových příběhů. Hudební přehrávač Winamp. A jestli se dá držet minuta ticha za hudební přehrávač, tak tady by to bylo namístě.

První verze přišla hned s nástupem formátu mp3 v roce 1997. V době, kdy frčely hudební moduly a přípona mp3 za názvem souboru byla jen jedna z mnoha. Už o dva roky později ale jednoduchý prográmek, který stále bobtnal díky novým funkcím, kupuje i s jeho tvůrci z Nullsoftu AOL za osmdesát milionů dolarů.

Za koncem programu, který se do nově nainstalovaných Windows stahoval hned v první várce software, stojí úspěch iPodů propojených s iTunes a samozřejmě současný nástup streamovacích služeb jako třeba Spotify nebo Google Music. AOL zkoušelo využít technologie z Winampu ve svém AOL Media Playeru. Tato aplikace se ale nikdy nedostala z betaverze.