Anonymous stáhli svou podporu WikiLeaks

Po několika letech silné podpory organizace WikiLeaks se přinejmenším část internetového hnutí Anonymous rozhodla ji přerušit. Mezi důvody patří přílišný důraz na osobu Juliana Assangeho a také agresivita, s níž lidé za WikiLeaks začali od svých příznivců vybírat peníze.

Organizaci WikiLeaks asi není třeba po událostech posledních několika let příliš představovat. Hlavně proto, že zveřejnila řadu tajných záznamů a depeší západních vlád, především té americké, ale i na veřejný sektor napojených firem, jejichž obsah se dostal i do zpravodajství mainstreamových médií. Během své dosavadní činnosti se mohla spolehnout i na podporu hnutí, které nemá žádné oficiální vůdce ani členy – decentralizované skupiny přezdívané Anonymous.

Jenže Anonymous, kteří ve své historii WikiLeaks několikrát podpořili nejen prohlášeními, ale i různými DDoS útoky a dalšími akcemi na hraně i za hranou zákona, se podpory během minulého týdne zřekli. Tweet s tímto prohlášením sice žádné přímé zdůvodnění neobsahuje, mluví ale o “skvělé myšlence, zničené egem”. Jde o připomínku toho, na co si Anonymous stěžovali již dříve – že WikiLeaks, která má působit ve veřejném zájmu a co nejvíce otevřeně, se stala osobní hrou a výkladní skříní svého zakladatele Juliana Assange.

WikiLeaks “sešla z cesty”

Poslední kapkou podle později publikovaného vysvětlení pravděpodobně bylo přitvrzení snah o fundraising. Poslední zveřejněné kabely, jak se materiálům publikovaným WikiLeaks říká, nazvané Global Intelligence Files, totiž během minulého týdne nabídly obsah překrytý bannerem, kterým byli návštěvníci vyzváni k finančnímu daru ve prospěch organizace. Ačkoliv tento banner šel při znalostech JavaScriptu a fungování webů vypnout, pro běžné uživatele podle Anonymous neexistoval žádný způsob, jak se přes ně dostat bez zaplacení, a tak se banner prakticky rovnal paywallu.

Pro @AnonymousIRC se tak WikiLeaks stala pouhým “schématem pro vybírání peněz“. Jde sice pouze o jeden z vlivných účtů Anonymous na Twitteru, který nemůže mluvit za celé decentralizované uskupení, což také sami autoři přiznávají, zároveň ale dodávají, že podle jejich informací se WikiLeaks stále více ideově vzdaluje i dalším členům. Pokud se za ukončení podpory WikiLeaks postaví Anonymous jako celek, přijde organizace Juliana Assangeho o velmi silného spojence.

Anonymous tím ale v žádném případě nepřestávají bojovat za ideu svobody slova, která je pro ně hlavním mottem. Naopak dávají najevo, že podle nich z této cesty sešla organizace WikiLeaks, a to ve jménu peněz. Anonymous zároveň “doufají, že (WikiLeaks) najde cestu zpět“.

Via Mashable

 

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Infografika: V e-shopech letos Češi utratí 51,2 miliardy

Obliba nakupování v e-shopech stále roste. V letošním roce obrat českých internetových obchodů vzroste na 51,2 miliardy korun (růst o 15 procent) a uskuteční se více než 26 milionů objednávek při průměrné výšce 1962 korun. Vyplývá to z odhadů nákupního rádce Heureka.cz, který data o české e-commerce shrnul do podrobné infografiky.