Analýza: Černoši a imigranti pokazí sentiment, ale nemají vliv na tržby

Jediný černoch v letáku dokáže proměnit profil firmy na sociální síti v černou kroniku lidské slušnosti. O tom se přesvědčil řetězec Lidl. Jeho reakce je ovšem učebnicově správná. Rád bych budoucím generacím marketérů na datech ukázal – a dodal odvahu všem, kteří váhají – že každá taková krizovka má světlo na konci tunelu.

Tleskám! Lidl ČR je největší komerční stránka na českém Facebooku a jako korporát je také svázán mnoha interními procesy (jen naše smlouva o spolupráci měla přes 40 stran). A když to jde tady, snad to dodá odvahu i dalším značkám. Marketing přece není jen o banerech a letácích. A jsem rád, že s tím tolik lidí souhlasí.

(Pro úplnost jen uvedu, že Lidl patřil mezi naše klienty, ale komunikaci se zákazníky na sociálních sítích si vedou a vedli vždy interně a vždy velmi dobře!)

Spravujeme sociální sítě pravidelně pro více než 40 klientů a každý měsíc vyřídíme přes 10 000 interakcí. Poslední rok a půl jsme s našimi klienty zaznamenali přes 5 velkých komunikačních krizí na téma náboženství, imigranti a právě – jiná etnika. Tyto případy u nás často prezentujeme klientům jako příklad toho, jak se ke krizové komunikaci stavět.

Většinou to začíná postem na stránce nebo zprávou v médiích. Taková krizová komunikace je pro firmu dost složitá, protože nijak nepochybila, ale stejně musí čelit vlně nenávisti.

Ve všech případech se nám vyplatilo postavit se na tu morálně správnou stranu a být trpělivý. Po 3 měsících si na tuto situaci nikdo nevzpomněl a ani v jednom případě to nemělo žádný dopad na tržby. Ba naopak ostatní fanoušci pak začali samotnou značku bránit.

graf-krizovka-vyvoj-768x435
Znázornění typického vývoje krizové komunikace na sociálních sítích

Otázky, zda je toto úloha marketingu, rád přenechám filozofům. Vím, že real time marketing funguje a pokud existuje nějaká ekonomická hodnota, tak věřím, že se morálka stane jedním z klíčových a mnohem více zákazníky vnímaných atributů značek.

„Morálka je soukromá věc. Slušnost je ale věc veřejná.“ 

Rita Mae Brown

Nakonec stejně zjistíte, že ten zákazník, o jehož ztrátu se tolik bojíte, není tak úplně váš zákazník. Je to jen špička ledovce. Nesmíme zapomenout, že 90 % lidí pouze sleduje stránky na sociálních sítích. Naopak, historie (ač krátká) nás tady pomalu učí, že pokud budete stát za určitými morálními zásadami, můžete spoustu nových zákazníků získat.

Je jednoduché pak upadnout v omyl. Ti z nás, co znají princip See Think Do Care, si oslím můstkem můžeme říci, že není správné celou komunikaci stavět jen pro to 1 % uživatelů, co konvertuje. Tím se připravujeme o další potenciální zákazníky. Přeci svoje morální zásady v případě krizové komunikace nesnížíte tak, aby odpovídaly názoru pár haterů? Ba naopak, je dobré toho využít. A pokud někdo s Vámi ten názor bude sdílet, tak si můžete zavázat masu dalších zákazníků.

Analýza dat krizové komunikace

Rád říkám, že bez dat jsme jen lidi s názorem. Tak se na to pojďme podívat.

Vzal jsem data (komentáře, zprávy, reakce, zmínky, příspěvky na stránce) několika největších krizových komunikací nespojených s produktem z roku 2015 a ze začátku roku 2016 (nebyli tehdy ještě reactions), které jsme řešili, a analyzoval jsem je (cca 4 500 příspěvků vždy za období 2 měsíců).

skaldany-krizovka-768x322
Vývoj sentimentu na stránce během krizové situace v čase (zelená – pozitivní, šedá – neurčeno, červená – negativní)

V době krizové situace dostanete zabrat (my v některých případech vytvořili za jeden den stejný počet interakcí jako za měsíc), je třeba mobilizovat všechny, co něco se sociálními sítěmi umí, dokáží být empatičtí a neúnavně odpovídat.

Co očekávat?

  • 6,75 násobek průměru nových fanoušků za den (paradoxně tak přírůstek nových lajků převážil odliv lajků stávajících fanoušků).
  • 3x vyšší vyhledávání značky na Facebooku (je to dáno samožrejmě tím, že všechny tyto krize přiživovaly české zpravodajské servery).
  • O 24 % vyšší organický zásah (i příspěvků nesouvisejících s krizovou komunikací).
  • 3x vyšší počet komentářů a příspěvků na zdi v daném měsíci.
  • Pouze 2x větší skrytí příspěvků.
  • O 1000 % vyšší hladina stresu v celé firmě.

Za nejkrizovější je vždy obecně považován první den, první týden až dva už pak méně. Obecně ale doznívání této výjimečné situace trvalo max. 2 měsíce. A ve všech případech už první den začali samotní fanoušci značku bránit.

graf-krizovka-surplus-768x339
Rozdíl pozitivního a negativního sentimentu v čase (s linií trendu)

Potom už si na to v podstatě nikdo nevzpomene, občas se může nějaký opozdilec objevit, ale velmi sporadicky.

Ale to nejdůležitější – ani u jednoho z klientů nebyl zaznamenán pokles tržeb ani odliv zákazníků.

Rychle reagovat a mít odvahu může přinést ovoce, třeba jako v případě Lidlu. Obrovská mediální pozornost a spousta nových zákazníků, a to vše díky jednomu komentáři na Facebooku!

Držím nám všem palce.

Total
11
Shares
Další články
Přečtěte si více

Charita podle Toyoty: Milion jídel za milion zhlédnutí

Pokud se značka pouští do charitativních projektů, jen málokdy si přeje, aby se o této aktivitě nikdo nedozvěděl. Zvlášť s nástupem sociálních sítí se chuť po šíření ještě zvyšuje. Dřív jste mohli o sobě dát vědět tak maximálně v médiích, teď můžete lovit nové fanoušky, nebo třeba počet zhlédnutí na YouTube. Jako to aktuálně dělá Toyota.
Přečtěte si více

Zabezpečené připojení začíná Facebook spouštět všem

Je tomu již víc než rok a půl, kdy Facebook pro svoje uživatele zprovoznil zabezpečené připojení přes HTTPS protokol jako jednu z možností, jak mohou sociální síť používat. Po velkých úpravách infrastruktury, na kterých se od té doby pracovalo, chce sociální síť nyní zabezpečené připojení spustit plošně pro všechny.