Americký senátor se obává domény “.sucks”

ICANN v současnosti zprácovává přihlášky na nové domény nejvyššího řádu. Jedna z nich, “.sucks”, padla do oka americkému senátorovi Rockefellerovi. Podle jeho názoru by organizace doménu neměla schvalovat, hrozí totiž, že bude zcela neopodstatněně vysávat peníze společností i jednotlivců.

Pokud ICANN schválí přihlášku na doménu “.sucks”, hrozí podle amerického senátora Jay Rockefellera vydírání společností i známých osobností, aby si doménu zaregistrovali. Firmám by tak mohly vzniknout zcela zbytečné náklady jen proto, aby zabránily možnosti, že na doméně .sucks někdo vytvoří stránku s jejich názvem (například “www.facebook.sucks”).

Podle senátora jsou tzv.”obranné registrace” primárním obchodním cílem třech společností, které o doménu .sucks žádají. Jedna z nich, Vox Populi Registry, již veřejnosti nabízí rezervaci domény s dovětkem .sucks, a to za “zlevněnou” cenu 2500 dolarů. Společnost přitom ještě zdaleka nemá jisté, že doména vůbec bude schválena a že ji v takovém případě ICANN udělí zrovna jí. Vox Populi Registry se nicméně snaží tlačit na veřejnost tím, že po oficiálním udělení domény cenu za registraci zvedne na 25 tisíc dolarů. Dalších 25 tisíc dolarů ročně bude registr chtít za vedení a provoz.

Podle senátora Rockefellera jsou obranné registrace hlavním zamýšleným obchodním modelem za navrhnovanou koncovkou “.sucks”. Nutnost doménu registrovat, pokud ji nechtějí přenechat volně k užívání případným jiným zájemcům, by velké společnosti z celého světa mohla vyjít na nemalé peníze. Registrátoři, kteří o doménu žádají, argumentují její přínosností pro “vedení diskuze a prospěch spotřebitelů”.

ICANN obržel na nové top level domény celkem asi 1300 přihlášek. Přes sto domén již schválil (mezi mnoha jinými například i .singles, .ventures či .bike), ostatní přihlášky stále čekají na vyřízení.

Total
0
Shares
Další články