Americká vězeňská služba chtěla přístup k facebookovým profilům zaměstnanců

Vedení marylandské vězeňské služby zašlo při zkoumání virtuálních identit svých zaměstnanců o pořádný kus dál, než bývá zvykem. Požadovalo přístupová jména a hesla k profilům na Facebooku, které pak byly podrobně zkoumány.

O rostoucí důležitosti hlídat si vyznění profilů na sociálních sítích dnes shodou okolností píšeme v samostatném článku. Více než pro kohokoli jiného to ale platí pro zaměstnance marylandské vězeňské služby (Department of Corrections), kteří údajně procházejí hloubkovou kontrolou při žádosti o práci nebo při přezkušování.

Už loni v lednu například sdružení American Civil Liberties Union začalo zkoumat případ, kdy musel jeden ze zaměstnanců Robert Collins během pohovoru vydat přístupové jméno a heslo a pak sledovat svého nadřízeného, jak se probírá jeho soukromými fotografiemi a statusy.

“Požadování úplného zpřístupnění facebookových stránek zaměstnance se nijak neliší od prohlížení diáře, osobních e-mailů nebo domácího videa. Požadavek na přístupové údaje není pouze hrubým porušením soukromí pana Collinse a jeho přátel, ale vyvolává i významné právní otázky,” uvedla organizace, která zároveň zpřístupnila petici proti těmto praktikám. O porušení pravidel Facebooku ze strany všech zúčastněných ani nemluvě.

Nelze asi čekat, že by se k podobným praktikám uchylovali zaměstnavatelé masově, jde ale o zajímavý precedent, který o lecčems vypovídá. A konec konců, někdo se vždycky najde.

Via AF

Total
0
Shares
Další články