Adobe spouští novou službu pro distribuci Flash aplikací

Flash od Adobe stále vévodí webu – podle Adriana Ludwiga, group manažera pro Flash, je až 80% videí a 70% online her na webu ve Flash formátu. Přesto vývojáři flashových aplikací stále bojují s tím, jak svou aplikaci účinně propagovat, jak ji zviditelnit třeba na sociální síti, nebo jak sledovat, kolik uživatelů si aplikaci instaluje a kolik ji nakonec skutečně využívá. A právě s těmito úkoly by jim měla série Flash Platform Services pomoci.

Kromě ostré verze Distribution je k dispozici také beta druhé části Collaboration, a v přípravě je i třetí část, Social. Collaboration bude sloužit k oživení aplikací real-time doplňky jako chat, audio, nebo video, a Social potom nabídne snadný způsob, jak aplikace propojit s velkými sociálními sítěmi jako Facebook nebo MySpace. Pojďme se ale podívat blíže na zoubek dokončenému modulu pro distribuci.

Flash Platform Services for Distribution

Adobe se tu spojila se startupem Gigya, který pomáhá developerům distribuovat jejich aplikace. Díky jejich společné službě budou developeři moci přidat do svojí aplikace „share“ tlačítko na sdílení. Kdykoliv na něj uživatel klikne, dostane na výběr až 70 destinací, kam aplikaci nainstalovat, mezi kterými nebudou chybět ani největší sociální sítě. Mimo jiné je možné si službu stáhnout i na plochu nebo do mobilního telefonu. Podporovány jsou Windows Mobile, Symbian i iPhone, žel poslední jmenovaný stále nevyřešil problémy s Flashem – a tak jakákoliv Flash aplikace na iPhone musí být vytvořena v programovacím jazyku Objective-C, aby byla funkční.

Kromě toho dává modul Distribution možnost aplikace propagovat. Nástrojem k tomu bude inzerování skrze ostatní aplikace. Celá věc by měla fungovat tak, že při stažení jedné aplikace se uživateli objeví reklama, která ho bude vybízet ke stažení nějaké další. Developer bude za tuto reklamu platit pouze v případě, že si uživatel inzerovanou aplikaci skutečně stáhne. Navíc to je i možnost pro vývojáře aplikací, jak povolením reklam ke svým aplikacím vydělat nějaký ten drobný. A nakonec poslední, ale přitom asi zdaleka nejzajímavější funkce – k dispozici je Distribution Manager, který vývojářům poskytne infomace o tom, kolik lidí si jejich aplikace nainstalovalo a kolik z nich je doopravdy využívá.

Kromě skvělé reklamy, kterou Adobe od Flash Platform Services očekává, by služba měla navíc generovat příjmy. Stát by se tak mělo prostřednictvím reklam a připravované funkce pro download aplikací do mobilních telefonů. Ostatní funkce jsou zdarma.