A je to tady, roboti mají vlastní internet a učí se sami od sebe

Svět už nebude nikdy jako dřív. A říkáme si to čím dál častěji. A můžou za to vědci z projektu RoboEarth, kteří zapojili své roboty do práce v nemocnici. Čtyřka z nich už zvládne pomocí sítě zařídit celou sérii úkolů včetně rozvážení nápojů pacientům.

Čtyři roboti spolupracují. Jeden nahraje mapu místnosti, takže ti další už nemusí vymýšlet novou trasu a mohou rovnou rozvážet pití. Sami. Bez pomoci lidí. To není budoucnost, to je současnost.

Čtyřletý projekt podporují kromě jiného i peníze z Evropské Unie. Jedním z možných Výsledkem projektu by mělo být společné cloudové vědomí lidí a strojů. Jinými slovy databáze, do které budou mít přístup jak uživatelé s mozkem biologickým, tak ti s tím procesorovým.

Na revoluční novince pracovala laboratoř Philipsu ve spolupráci s pěti evropskými universitamu. “Ve svém jádru je RoboEarth vlastně takový internet pro roboty. Obří síť a databáze, kde mohou roboti sdílet své informace,” tvrdí Rene van de Molengraft, šéf celého projektu.

Naráží ale zatím na robotické limity. “Zatím je velmi málo multifunkčních robotů. Většina z nich umí je postavena jen pro jeden úkol,” vysvětluje a dodává, že roboti se pak neumí vyrovnat s každodenními změnami.

“Každopádně program na otevírání krabiček s léky si roboti mohou nasdílet na RoboEarth a navzájem se naučí postupy pro všechny typy léků,” zůstává de Molengraft stále v nemocnici.

Z nemocnice je jen krůček k domácím ošetřovatelům. S roboty se doma sžíváme už více než deset let a leckomu se po plovoucí podlaze prohání Roomba nebo jiná uklízecí umělá inteligence.

Humanoidní roboti už brzy začnou slézat z výrobních linek. A to už se začínají ozývat nejen vzpomínky na sci-fi filmy, ale i specialisté na robotiku. “Měli bychom rozvoj sítě pečlivě sledovat a kontrolovat situace, kdy by si roboti začali vyvíjet vlastní software. Teď nemůžeme všechny následky sdílené centrální databáze dohlédnout,” tvrdí dokumentarista James Barrat.

via BBC

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Jak si vedou prezidentští kandidáti podle hledání v Seznamu a Googlu

Oba největší vyhledávače působící v Česku už přidaly svůj příspěvek do diskuze o prezidentských volbách. Google nabízí trendy ve vyhledávání, zmínky ve zprávách i přehled článků, Seznam zase sestavil zajímavou infografiku o hledanosti jednotlivých kandidátů a o tom, s jakými výrazy jsou jejich jména při hledání nejčastěji spojována.