5 fascinujících podob 3D tisku

Konference bez 3D tiskáren jsou beznadějně out a ani databáze tisknutelných vibrátorů už dnes nikoho nepřekvapí. Ale stejně jako třeba architektonická studia tiskla své 3D modely dlouho před tím, než tiskárny věcí ohromily veřejnost a zaplavily ji lacinými prstýnky, jsou i nyní nejrůznější odvětví zase o krok dál – od medicíny, přes kosmonautiku až po stavitelství.

Josefa Průšu coby českého průkopníka 3D tisku nejspíš zná většina z vás a podobným směrem se vydávají i další domácí projekty – třeba tým be3D, který se zrodil v pražském inkubátoru InovaJET. Ten kompletně vyvinul vlastní a velice pohlednou tiskárnu, přičemž se netají velkými ambicemi, a o popularizaci se snaží i skrze stránky tisknu3D.cz. Není divu, že nám tahle pozoruhodná oblast za poslední dva roky trochu zevšedněla a hype začal opadat. Jednotlivá odvětví však zatím na rozvoji technologie dál neúnavně pracují, mnohdy s pozoruhodnými výsledky.

1. Čokoládu, nebo radši sušenku?

Už od dob StarTreku je svatým grálem vytvoření tzv. replikátoru, tedy přístroje schopného vytvářet jídlo. Zatím to sice nejde ze vzduchu, ale brzy by to mohlo být možné ze základních složek. Levnější než v krámě na rohu to asi jen tak nebude, ale pokud jde třeba o pobyt ve vesmíru (nebo časem na Marsu), začíná to dávat smysl. I proto NASA udělila grant 125 tisíc dolarů výzkumníkovi jménem Anjan Contractor z americké společnosti Systems and Materials Research Corporation, aby vytvořil prototyp svého syntetizátoru jídla. Na tomhle videu se můžete podívat, jak se dělá čokoláda, plány jsou ale mnohem větší.

Další na řadě by prý měla být pizza, která se k tisku díky výrobě ve vrstvách přímo nabízí. Během přípravy by ji speciální podložka zároveň pekla. Jelikož Contractor počítá se skladováním “surovin” v podobě prášku, je navíc možné vše potřebné efektivně skladovat i desítky let a nevzniká žádný odpad, náplně se prostě jen znovu doplní. V budoucnu proto vidí 3D tiskárny jako přirozenou součást našich kuchyní – každý si bude moci vytvořit jídlo ze základních složek jako jsou tuky nebo cukry přesně podle potřeb svého těla. Stejně tak se nabízí i odpověď na problémy s dostupností potravin v chudých oblastech. V našich končinách sice problém s jídlem zatím není, ale co až bude na Zemi 15 miliard lidí? Více si o celém projektu můžete přečíst v článku na Quartz.

2. Nová ruka i obličej

Díky dokonalé přesnosti a relativní rychlosti a jednoduchosti výroby se 3D tisk skvěle hodí i v řadě případů, kdy je třeba opravit či doplnit lidské tělo. Jen v posledních měsících se takových případů objevila celá řada – Sydney Morning Herald popsal (a nafotil) příběh muže, který si nechal vytisknout chybějící část obličeje, o kterou ho připravila rakovina, výrobce tiskáren MakerBot, minulý měsíc prodaný za 400 milionů dolarů, zase vytvořil desetiminutové video věnované svému projektu Robohand, jehož název je všeříkající.

A tím to zdaleka nekončí. New England Journal of Medicine popisuje příběh dvouměsíčního dítěte, kterému vytištěná průdušnice zachránila život a dala mu dostatek času na to, aby jeho vlastní orgány dostatečně zesílily natolik, že se bez umělé pomůcky obejde. TechCrunch se podrobně rozepsal o projektech Washington State University nebo společnosti Organovo, kde připravují výrobu nejrůznějších implantátů a povedlo se jim vytvořit například funkční doplněk jater. A Mark Ginsberg se zase snaží prosadit 3D tisk jako způsob, jak si mohou lékaři před operací přesně nacvičit konkrétní zákrok na konkrétním pacientovi. Vedle toho už je projekt studentů Harvardu na tisk obrazů, aby si je mohli vychutnat i nevidomí, jen malým zpestřením.

3. Nechte si svůj příští dům vytisknout

Hned několik různých týmů se v současnosti věnuje také tisku místností nebo celých budov. Mezi první se zařadil nizozemský architekt Janjaap Ruijssenaars, který navázal na práci italského Shiro Studio z roku 2009, kdy vznikl tři metry vysoký pavilon, v té době největší vytištěný objekt vůbec. Ruijssenaarsův návrh počítá s vytvořením domu z písku a tvorba by měla zabrat 18 měsíců. Jako výzvu to ovšem zjevně přijali také britští Softskill Design, kteří jsou údajně schopni vše potřebné pro svůj Protohouse vyrobit do tří týdnů a během jediného dne sestavit.

Celou jednu místnost se zase rozhodli s pomocí 3D tisku vytvořit architekti Michael Hansmeyer a Benjamin Dillenburger v rámci projektu Digital Grotesque (na webu najdete řadu fotek). Podivuhodná místnost ve tvaru krychle připomíná spíš jeskyni a nyní vzniká jako velký model s plánovaným datem dokončení 22. července. Následovat by hned měla ještě větší verze a tvůrci věří, že technologie by mohla posloužit i pro mnohem komplexnější stavby jako jsou mosty.

4. Realitě občas chybí šmrnc

Pro umělce a kreativce všeho druhu je 3D tisk výzva, které nelze odolat. Stačí, když se podíváte na níže přiložené video, kde Greg Petchkovsky obohacuje skutečné objekty o originální vytištěné doplňky, a budete mít jasno – takový svět rozhodně chceme vidět kolem sebe! Určitě jste ale taky zaznamenali třeba působivé vytištěné šaty, ve kterých svět překvapila Dita Von Teese. Fantazii se prostě meze nekladou.

Stranou nemusí zůstat ani svět hudby a další sféry umění. Jedním z hitů letošního SXSW se staly třeba vytištěné gramofonové desky, které hrají jako skutečné (lidem z OSA teď asi proběhl mráz po zádech), a nemálo pozornosti přilákal i prototyp houslí z 3D tiskárny, byť mu zatím k dokonalosti ještě kousek cesty schází. Schválně, kdy karikaturisté na Karlově mostě začnou naše obličeje tisknout, jako někteří jejich kolegové ze zahraničí…

5. Dočkáme se rakety vytištěné myslí?

I velké tradiční společnosti jako Ford, GM či Mattel ale už delší dobu objevují výhody stále dostupnějšího 3D tisku. Jeho přínosy v průmyslu v červnu zkoumal Wall Street Journal a ukázalo se, že velcí výrobci díky této technologii běžně šetří při výrobě některých dílů až desítky procent nákladů a času. Od hraček a součástek do aut až po letecké motory. Společnost DIYRockets, která se zasazuje o zapojení open-source do průzkum vesmíru, dokonce letos vyhlásila první soutěž o design na vytištění raketového motoru.

Ostatně NASA se 3D tisku věnuje poměrně intenzivně a ve spolupráci se soukromými firmami, jako je třeba Made In Space, vytváří i tiskárny schopné fungovat ve stavu beztíže, které kosmonautům umožní třeba tisk náhradních dílů. První má k Mezinárodní vesmírné stanici zamířit už příští rok. No a některé projekty jsou potom ještě z úplně jiného světa – společnost Thinker Thing podle Business Insideru pracuje na technologii, která nám umožní vytvářet objekty pouhou myšlenkou.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

TOP virály týdne: X-Men, Hobiti, Miley, Sherlock a Miloš

Hlavu státu jsme prozatím měli spíš ve výběru nejsdílenějších memů, ale je hezké, že se čas od času dostane i do výběru virálů. Tentokrát v další parodii na van Damma. Ukážeme si geniální Chatroulette parodii na Miley Cyrus (to tu také dlouho nebylo), skvělý virálek na X-Meny a parádní twitterový teaser na nového britského Sherlocka.