Ztracené e-maily z Gmailu zachránily pásky

Za vše může nedávný update softwaru, který obsahoval bug. Zástupci Googlu se všem uživatelům, kteří si jej nainstalovali a data tak ztratili, omluvili a slíbili, že jim chybějící e-maily brzy obnoví. Obnova ale potrvá déle, než by mnozí z nich čekali. Softwarová závada totiž u postihnutých e-mailových schránek odstranila i několikero elektronických kopií, které Google pro každý e-mail uchovává.

Ben Treynor z Googlu na systémovém blogu vysvětlil, jakým způsobem bude společnost v tomto případě při obnově dat postupovat: „Abychom ochránili vaše informace od těchto neobvyklých bugů, zálohujeme data i na pásku. Protože jsou pásky offline, jsou proti bugům chráněné. Obnova dat z pásky nicméně také trvá déle než přenos vaší žádosti do jiného datového centra. Proto nám zabere hodiny dostat e-maily z pásky zpět a ne jen milisekundy.“

Podle aktuální vývěsky Googlu jsou už data některých uživatelů obnovena a byl jim znovu umožněn přístup do e-mailové schránky. Ostatní budou brzy následovat.

Gmail je tradičně stabilní službou bez komplikací, ale i u něj se někdy setkáme s výpadky nebo bugy, které nicméně většinou postihují jen část uživatelské základny. Každopádně jde o hezkou ukázku toho, že zálohovat se musí cloud necloud. Dotaz, zda existují i offline kopie dat, však mezi obvyklé otázky uživatelů zpravidla nepatří.

Via Mashable, WSJ