Změní hlasová aplikace Siri vyhledávání?

Siri je hlasová aplikace, to znamená, že dokáže reagovat na dotazy a příkazy zadané hlasem. Co je zajímavější, aplikace dokáže reagovat na otázky zadané i hovorovou řečí, a ještě zajímavější je, že díky zabudované osobnosti a smyslu pro humor dokáže v neformálním duchu také odpovídat. Posuďte sami několik příkladů:

Během oficiální předváděčky nového iPhonu Siri na dotaz „Budu dnes potřebovat pláštěnku?“ zobrazilo předpověď počasí s komentářem „Rozhodně to dnes vypadá na deštivý den.“ Na otázku reportéra CBS po smyslu života zase aplikace odvětila: „Buď laskavý na lidi. Nejez tuky. Čas od času si přečti dobrou knihu.“ V narážce na klasiku Douglase Adamse po „otázce života, vesmíru a tak vůbec“ Siri správně uvedlo číslo 42. Když aplikaci používající ženský hlas Jim Dalrymple z The Loop vyznal lásku, zareagovala „Doufám, že to neříkáš i jiným telefonům, Jime.“ Nehledě na to, že aplikace byla nachytána, jak přátelům svého majitele vlastnícím iPhone říká „Vše, co potřebujete, je láska. A iPhone.“

Různé databáze, jedno ovládání

Jak je vidět, Siri reaguje podstatně jinak, než jsme zvyklí u umělé inteligence na spotřebitelské úrovni, přitom ale dokáže díky přístupu k internetu najít celou řadu informací. Dokáže zavolat taxík, najít nejbliží restaurace splňující určitou specifikaci, komunikovat s kalendářem a organizovat schůzky, řekne vám, když v čas zvolený pro schůzku již máte zaznamenanou jinou aktivitu a navrhne řešení, umí zjistit počasí a podle vaší lokace vám připomene důležitou povinnost, například za rohem od pošty vás upozorní, že jste chtěli jít odeslat dopis. Pracuje s celou řadou databází, pro otázky matematického typu využívá Wolfphram Alfa, pro restaurace Yelp, jako možnost poslední instance, když nenajde odpověď jinde, vyhledává přes Google. To vše automaticky a na základě hlasových instrukcí.

Všechno nasvědčuje tomu, že takováto aplikace se mezi lidmi velmi dobře uchytí, díky svému designu něčeho, co by ještě před deseti lety znělo jako naprosté sci-fi. A pokud si lidé zvyknou vyhledávat takto, bude se jim ještě chtít nepřirozeným způsobem používat klíčová slova v Googlu a dalších vyhledávačích? A co by na tuto otázku odpovědělo Siri?