Zaměstnance ruší od práce nejčastěji sociální média

Ruku na srdce – kolik času denně, místo abyste pracovali, strávíte na sociálních sítích, soukromém e-mailu nebo instantních messengerech?

Podle nedávného výzkumu společnosti harmon.ie, která poskytuje software pro sociální e-mailing, tratí americké firmy na propadu produktivity způsobeném digitálními podněty v průměru přes deset tisíc dolarů ročně za každého zaměstnance. Docela vysoké číslo.

Výzkum proběhl mezi více než pěti stovkami amerických pracovníků z firem nejrůznějších velikostí. Téměř polovina respondentů uvedla, že v kuse bez přerušení pracují vždy maximálně patnáct minut. Více než polovina pak přiznala, že každý den ztratí alespoň jednu hodinu činnostmi, které s jejich prací nesouvisejí.

Ukázalo se, že typičtí žrouti času jako třeba nesmyslné meetingy už dávno nejsou tím, čeho by se měly firmy nejvíce obávat. Moderní doba je nahradila posedlostí online komunikací a mnozí lidé okamžitě přeruší rozdělanou práci kvůli každému novému mailu.

Trefně tuto situaci okomentoval výkonný ředitel společnosti harmon.ie Yaacov Cohen: „Informační technologie, které byly alespoň z části navrženy tak, aby šetřily čas, dělají vlastně přesný opak. Ty samé nástroje, na něž při práci spoléháme, tento úkol narušují.“

Jako největší rušitel soustředění se ukázal e-mail (23 %), s odstupem následovaný neustálým přepínáním mezi různými panely a okny (10 %), osobními online aktivitami jako je Facebook (9 %), instantními messengery (6 %), textováním (5 %) a serfováním (3 %).

Via Mashable