YouTube spustilo kanál na památku padlých novinářů

Památník žurnalistů (v originále Journalists memorial) spustil Google ve spolupráci s washingtonským Muzeem žurnalistiky, známým pod názvem The Newseum. Nový kanál slouží k uctění novinářů, kteří zemřeli při výkonu své profese. Jen během letošního roku už v rizikových oblastech, kde zuří válka či masové protesty, zahynulo šestnáct žurnalistů.

Jak uvádí Výbor na ochranu žurnalistů, zůstane-li tento trend stabilní, přijde letos o život kolem padesáti novinářů. Statistiky výboru sahají až do roku 1992. Od té doby už bylo ve službě zabito nejméně 861 novinářů a 145 jich je aktuálně zadržovaných (nejvíce v Íránu a Číně).

Na podobě Journalist memorial se může podílet kdokoli. Google na svém oficiálním blogu vyzývá své fanoušky: „Budeme rádi za vaši pomoc s hledáním videí, jež profilují nebo reprezentují práci všech novinářů, kteří riskovali nebo položili životy při vykonávání své důležité práce.“ Víte-li tedy o nějakém videu, které si zaslouží pozornost moderátora platformy, vložte svůj tip zde.

Fakt, že se YouTube aktivně hlásí k odkazu investigativní žurnalistiky, lze vnímat i jako další potvrzení měnící se role služeb jako jsou Twitter nebo právě YouTube.

Via RWW