WikiStats odhalují aktuální trendy podle editací Wikipedie

DataSift našel docela zajímavý způsob, jak svoje potenciální zákazníky přesvědčit o užitečnosti dat, která sbírá, analyzuje a poskytuje. A přestože jde do značné míry o ryze marketingové aktivity, výsledky rozhodně nejsou nezajímavé. Společnost už to v minulosti dokázala na příkladu služby TweetMeme a nyní spustila další, nazvanou WikiStats. Její fungování dokazuje na jednoduchém příkladu.

Když Microsoft představil svůj nový tablet Surface, učinil tak v pondělí v 6:30. A už v 6:33 byla poprvé editována Wikipedia, aby zachytila všechny aktuální novinky. Editací postupně rychle přibývalo a velmi brzy se článek o Surface v rámci WikiStats dostal na přední místa. Druhý den už tento článek byl na druhém místě i při vyhledávání v Googlu. Jinými slovy, editoři Wikipedie velmi rychle reagují na aktuální trendy a jejich aktivita může leccos odhalit.

Algoritmus služby zohledňuje celkový počet editací, počet unikátních editorů i poměr odstraněného a přidaného textu. Výsledkem pak je hodnocení na škále od 0 do 100. Trendy témata lze také prohlížet dle kategorií, které zahrnují technologie, sport, politiku, zábavu či celebrity. Jaké jsou aktuální souvislosti editovaných témat s děním ve skutečném světě, to už se nicméně každý musí dopátrat sám.

Via cnet