Wikimedia zakončila Fundraiser 2011 s 20 miliony dolarů

Celkem se v posledním Fundraiseru, který skončil 1. ledna, vybralo na 20 milionů dolarů od více než milionu dárců prakticky ze všech zemí světa. To je o 4 miliony více než loni, kdy se vybralo 16 milionů, a jako každý rok od roku 2003 tak padl nový rekord. Pro srovnání, ještě v roce 2008, jen tři roky zpátky, se vybralo „pouhých“ 4,5 milionu dolarů. Wikimedia plánuje během finančního roku 2011-12 utratit celkem 23,8 milionu dolarů s tím, že většinu těchto peněz nyní má a zbytek nashromáždí z průběžných darů, které příznivci internetové encyklopedie posílají během zbytku roku.

„Náš model funguje fantasticky,“ pochvaluje si Sue Gardner, výkonná ředitelka Wikimedia Foundation. „Obyčejní lidé Wikipedii používají a mají ji rádi, a tak přispějí trochu peněz, aby mohla i nadále vzkvétat. To nám zajišťuje nezávislost a umožňuje nám to soustředit se pouze na poskytování kvalitní veřejné služby. Jsem našim dárcům opravdu vděčná, že to je díky nim možné. Slibuji, že jejich peníze využijeme opatrně a smysluplně.“

Wikipedie obsahuje celkem asi 20 milionů článků v 282 jazycích, které tvoří armáda desítek tisíc dobrovolných editorů, pracujících zcela nezištně a ve svém volném čase. O tom, jaké množství obsahu encyklopedií každým okamžikem prochází, si můžete udělat obrázek třeba prostřednictvím služby wikistream.

Via Wikimedia