WikiLeaks lze opět sponzorovat přes platební karty

WikiLeaks zablokovaly obě majoritní karetní společnosti na konci roku 2010 v reakci na tehdy zveřejněné úniky. Za uplynulý rok a půl se organizaci ztenčily finanční rezervy z 800 tisíc eur na pouhých 100 tisíc eur, a tak již bylo pomalu třeba se situací něco dělat. Embargo, jehož se účastnily i další americké společnosti, například PayPal či Bank of America, totiž odřízlo WikiLeaks od 95 procent sponzorských darů.

Organizaci se rozhodl pomoci francouzský karetní systém Carte Bleue, který má s Visou i Mastercard smlouvy o neodpojitelnosti subjektů, které jsou přes něj na platební systémy napojeny. I kdyby obě karetní společnosti opět platby zablokovaly, WikiLeaks počítá s tím, že se tentokrát jejich právníkům povede takovou překážku zrušit právní cestou. To se povedlo minulý týden na Islandu, kde soud rozhodl, že do 26. července musí být obnoveno platební spojení přes Visa-Validator a Datacell.

Organizace ve své včerejší tiskové zprávě uvedla, že potřebuje co nejdříve získat milion eur, aby mohla dál bez omezení plnit svou misi.