WikiLeaks hrozí zdrojům pokutou při porušení exkluzivity

Zástupci WikiLeaks chtějí mít zřejmě jistotu, že tajná data, která se k nim dostanou, budou mít pevně ve svých rukou. Své zdroje proto nechávají podepsat dohodu, která má serveru zaručit exkluzivitu na uniklá data. Informátoři se v ní zavazují, že tajná data neposkytnou žádné třetí straně – v opačném případě jim podle podepsané úmluvy hrozí pokuta až 20 milionů dolarů. Ve své dnešní zprávě to sdělil server Wired, k němuž se kopie podobné úmluvy dostala.

Ironický na celé situaci je fakt, že se server WikiLeaks otevřeně hlásí k principům volného toku informací, a přitom se teď dozvídáme, že chce vlastnit exkluzivní práva na získané informace. Zatímco se tedy snaží působit jako subjekt, který se neřídí podle pravidel byznysu, přivlastňuje si komerční práva na šíření informací.

WikiLeaks se už delší dobu potýká s finančními problémy, které souvisejí s politickými tlaky na zastavení přísunu peněžních darů, ale také s mnoha soudními spory. Jak spekuluje server Business Insider, možná jde o náznak nové strategie, která má tímto způsobem zlepšit finanční situaci.

Přesto, pachuť zůstává.

Via BI