Video: Jak Google bojuje se závadnými reklamami

Google k izolování nevhodných reklam využívá kombinaci automatizovaných systémů a lidské kontroly. Automatické systémy jsou založené na samoučících se systémech a tzv. modelech rizika, tedy způsobech, jak ohodnotit rizikovost reklamy. Tyto systémy skenují jak samotné reklamy, tak jejich landing pages, tedy stránky, na něž je uživatel po kliknutí na reklamu nasměrován, a také celé účty zadavatelů reklam.

Kromě reklam na padělané zboží Google nepřipouští ani reklamy, které slibují nesplnitelné („po našem přípravku zaručeně zhubnete!“), obsahují podvod (klasickým příkladem jsou podvodné systémy „práce z domova“), jsou reklamou na nelegální (návykové látky) nebo legální, ale nebezpečné zboží (cigarety, zbraně), a také reklamy obsahující škodlivý kód nebo vedoucí na stránku, která obsahuje škodlivý kód.

Podle interních statistik Googlu se povedlo podíl nevhodných reklam mezi roky 2010 a 2011 snížit na polovinu. Za rok 2011 bylo zablokováno celkem 130 milionů reklam a 800 tisíc jejich různých vydavatelů.

Via Google