Video: Greenpeace varují, Facebook jede na uhlí!

V rámci své aktuální kampaně si organizace Greenpeace vytyčila za cíl, aby se Facebook do 22. dubna, kdy se slaví Den Země, zavázal ke snižování ekologických dopadů svého fungování. Internet jako celek totiž dnes spotřebovává víc energie, než celé státy. Sociální síť sice před pár dny představila svou open-source platformu pro budování nového typu úsporných datových center, podle Greenpeace to ale zdaleka nestačí. Facebook prý musí rychle začít snižovat emise a vzdát se zdrojů „špinavého uhlí a nebezpečné jaderné energie“. Jako součást kampaně vzniklo i toto video:

Je ovšem poměrně pikantní, že jako součást svého boje vyhlásila organizace i cíl dostat se do Guinessovy knihy rekordů za největší počet komentářů pod jedním příspěvkem na facebookové stránce. Kolik se kvůli tomu spálí uhlí nechceme raději ani domýšlet. Cílem je získat 50 tisíc komentářů za jediný den (dnes) na oficiální facebookové stránce Greenpeace. Výzva se šíří v celé řadě jazyků a jen během psaní tohoto článku přibylo téměř 2000 komentářů. Organizátoři zdůrazňují, že každý může přispět i vícekrát, varují však, že za více než 30 komentářů během tři hodin hrozí zablokování přístupu.

Faktem každopádně je, že energetické nároky stále mohutnějšího internetu jsou obrovské. Podle The Nation si datová centra a telekomunikační sítě v roce 2020 vyžádají 1.963 miliard kilowatthodin, což je přes trojnásobek současné spotřeby a víc, než kolik činí společné energetické nároky Francie, Německa, Kanady a Brazílie.