Video: Google díky satelitům ukázal, jak se mění Země

Satelity Landsat putují od pólu k pólu a každých 16 dní Zemi obletí kolem dokola. Po celou tuto dobu, a po celých 40 let na oběžné dráze, tyto satelity mapují zemský povrch pod sebou. Vznikla tak unikátní sbírka fotografií zemského povrchu, která zachycuje jeho kompletní vývoj za posledních několik desetiletí.

Google ke čtyřicátému výročí vypuštění satelitů připravil s USGS a Carnegie Mellon University unikátní projekt, který pomocí série krátkých videí v rámci služby Google Earth Engine vypráví příběhy několika významných míst na zeměkouli. Díky nim si třeba daleko lépe představíte, o čem se mluví, když je zmiňováno zmenšování pralesů v Amazonii, či uvidíte, jak postupně rostlo americké Las Vegas, příslovečné město hříchu. Videí je celkem jedenáct.

Data sesbíraná ze satelitů jsou od USGS k dispozici bezplatně od roku 2008, Google k nim navíc každému umožňuje přístup přes speciální API. Série videí mapujících vybrané oblasti i s vědeckým komentářem je vlastně jen příjemným bonusem a také dobrou reklamou upozorňující na existenci služby a její rozsah.

Via Google