Velký den Applu přinesl spoustu novinek a aktuální data

Apple návštěvníky čítající 6230 developerů, novinářů a vlastních zaměstnanců, kteří se v sále na WWDC sešli, včera rozhodně nešetřil. Začalo se tradičně uvedením statistik z obchodu s aplikacemi App Store:

  • 400 milionů uživatelských účtů s připojenou kreditní kartou
  • 650 tisíc aplikací, 225 tisíc z nich pro iPad
  • staženo celkem přes 30 miliard aplikací
  • vývojářům vyplaceno přes 5 miliard dolarů
  • App Store funguje ve více než 120 zemích, do konce roku to má být 155

Po aplikacích přišel na řadu hardware. Tím se, vzhledem k našemu obsahovému zaměření, nebudeme zabývat příliš detailně, za zmínku ale rozhodně stojí, že Apple posílí výkon obou MacBooků (Air i Pro), a zároveň sníží ceny MacBook Air o zhruba 100 dolarů. Představen byl také zbrusu nový MacBook Pro široký pouze 1,8 cm a vážící 2,08 kilogramu. Poprvé je zabudováno HDMI a podpora pro USB 3.0, využití Retina displeje odborná veřejnost očekávala.

Představen byl nový OS X Mountain Lion. Ten obsahuje proti dřívějším verzím hned několik vylepšení, z našeho hlediska stojí za zmínku především zabudovaný univerzální login k Twitteru a sdílení na Twitter i Facebook. Zajímavostí je možnost místo psaní text diktovat.

S Facebookem a Twitterem na věčné časy

Stranou nezůstal ani iOS, představena byla jeho nová verze iOS 6. Nejprve ale Apple zveřejnil několik statistik kolem Twitteru a iOS 5, přes který bylo odesláno celkem 10 miliard tweetů a 47 procent všech fotografií nahraných na Twitter pochází z tohoto operačního systému. Pokud jde o iOS 6, oproti předchozí verzi obsahuje zhruba 200 nových či upravených funkcí včetně řady vylepšení pro hlasového asistenta Siri. Bude kupříkladu možné odesílat tweety pouhým mluvením bez nutnosti cokoliv psát. Siri by se měl kromě nového iPadu brzy objevit také v automobilech, spolupráce Applu s předními automobilkami má přenést výsledky do praxe ve zhruba ročním výhledu.

Velmi zajímavým prvkem nového iOS 6 je potom jeho intenzivní integrace s Facebookem. Té je sice docíleno pomocí veřejného API, dotýká se ale celé řady funkcí. Jednotný login přes Facebook, sdílení veškerého obsahu, integrace s centrem notifikací, propojení událostí na Facebooku s kalendářem. Facebook také čeká integrace do iTunes a App Store, logický krok po představení nového centra aplikací největší sociální sítě nazvaného App Center, které na tyto obchody odkazuje.

Poslední novinkou bylo představení vlastní mapové aplikace. Tento krok byl očekáván a radost z něj nemá především Google, který v minulosti Applu software pro mapování dodával. I tyto nové mapy Applu jsou samozřejmě propojeny se Siri.

Via TNW