Veleúspěšná augmentovaná aplikace Sekai Camera míří i do Česka

Sekai Camera je takzvaný „augmented reality browser“ umožňující lidem vkládat kamkoliv do prostoru jakýkoliv vzkaz, obrázek, fotku, video, či zvuk. Ty se následně, při pohledu přes telefon, vznášejí v prostoru jako obláčky na místě svého vložení. Stojíte-li tedy na ulici, můžete sledovat, jaké informace lidé na okolních místech zanechali a existuje také možnost tyto vzkazy komentovat či kontaktovat jejich autory. Součástí aplikace jsou i hry na bázi rozšířené reality.

Spousta zábavy v rozšířené realitě

„Nejedná se o klasický AR prohlížeč typu Layar nebo WikiTude, které většinou slouží k zobrazování informací z různých databází, například o firmách v okolí. Jde o aplikaci, jejímž primárním cílem je zábava a komunikace s ostatními lidmi, jedná se tedy o kombinaci social media a augmentované reality. Dále nabízí i napojení na Facebook či Twitter a vzkazy tak může rovnou zobrazovat v profilu i s přesnou polohou zobrazenou na GoogleMaps. I díky tomuto se na japonském trhu drží na špici popularity,“ říká Jan Poštulka, šéf internetové divize mediální agentury PHD, která se na lokalizaci aplikace do ČR podílí.

„V současné době připravujeme českou verzi aplikace a vzhledem k tomu, že japonská infrastruktura je o pět let před tou českou, snažíme se najít způsob, jak ulehčit přenos dat,“ dodává Poštulka. Aplikace Sekai Camera patří k nejúspěšnějším na východní polokouli. Získala cenu od společnosti Apple za nejlepší aplikaci pro iPhone na japonském trhu a umístila se i mezi TOP 10 aplikacemi v celé Asii. Aplikace je v současné době dostupná pro platformy iPhone (3GS a 4), iPad a platformy s operačním systémem Android (u výkonnějších modelů).

Předvedení Sekai Camery si můžete prohlédnout na tomto videu.

Návod k použití Sekai Camera:

Stáhněte si aplikaci do svého zařízení standardně z AppStoru/iTunes či Android Marketu. Po spuštění aplikace začne stahovat data z vašeho okolí, což může chvíli trvat na základě kvality připojení. Skrz obrazovku pak začnete postupně vidět vzkazy, fotografie, videa a další obsah vložený ostatními uživateli aplikace. Pro lepší orientaci jsou vzkazy vidět v horní liště jako tečky, aby uživatel věděl, že pro zobrazení vzkazu má zařízení např. otočit o 180 stupňů.

Po jednoduché registraci můžete začít také sami vkládat fotografie, vzkazy, videa a další obsah. Přejete-li si napojení vzkazů na Facebook, je nutné před samotným postnutím záznamu zaškrtnout políčko s logem Facebooku. Ppro tuto funkci je nutné v nastavení zadat login informace k vašemu účtu.

V České republice je aplikace nová, proto tedy s největší pravděpodobností příliš vzkazů či fotek zatím neuvidíte. Čím více lidí se do aplikace zapojí, tím více obsahu v ní bude dostupno. Na úvod PHD doporučuje, aby si každý nastavil rozšíření filtrů na maximální období i vzdálenost.