Středeční internetový protest proti SOPA v číslech

Protestů se tím či oním způsobem účastnilo přes 115 tisíc webových stránek, z toho kolem 50 tisíc bylo symbolicky vyřazeno z provozu po vzoru internetové encyklopedie Wikipedia. Úctyhodný dosah měl právě protest mateřské organizace zastřešující Wikipedii, Wikimedia Foundation, která napočítala 162 milionů návštěvníků na stránce s protestem a 8 milionů na stránce s kontaktními údaji na americké zákonodárce.

Další ale nebyli pozadu. Google, který v Americe v rámci protestu zcenzuroval své logo a na svou domovskou stránku dal odkaz na informativní stránku o návrzích zákonů, dovedl na tuto stránku 13 milionů lidí. 7 milionů z nich navíc podepsalo proti SOPA a PIPA petici. Firefoxu, který na den změnil svou startovní stránku a umístil na ni protestní sdělení, se povedlo tímto způsobem oslovit 30 milionů lidí. Další lidi pak oslovil přes Facebook a Twitter.

Bez výsledků nakonec nezůstali ani Facebook a Twitter. Mark Zuckerberg apeloval na 11 milionů svých příznivců, kteří sledují jeho veřejné příspěvky, aby se o oba zákony zajímali a vyjádřili svůj nesouhlas. Twitter sice přímo neprotestoval, během středy ale posloužil jako komunikační médium, když zaznamenal skoro 2,5 milionu tweetů, které se bojkotu SOPA týkaly.

Protesty měly i jeden velmi zásadní efekt, když významně zamíchaly s podporou, kterou návrhy zákonů mají v Kongresu. Před protestní středou SOPA podporovalo 80 volených zástupců a jen 31 bylo proti nim. Poměr je nyní 63 pro a 122 proti. Komplikací je, že řada příznivců je v americkém Senátu, který má o zákoně PIPA hlasovat příští týden. V senátu je odpůrců návrhu pouze 22, je proto možné, že by zde zákon mohl i přes celkově nepříznivé skóre projít.

Via TC, AW, VB