Streamované filmy letos poprvé počtem překonají filmy na fyzickém nosiči

IHS Screen Digest se zabýval situací v USA. Podle jeho předpovědi letos počet filmů streamovaných přes internet poprvé překoná počet těch, které si zákazníci pustí přes na fyzický nosič typu Blu-ray a DVD. Zatímco online streamování čeká podle Screen Digestu 3.4 miliardy přehrání, fyzické nosiče si připíšou jen 2.4 miliardy. Zajímavé údaje vychází ze srovnání s loňským rokem. Fyzické nosiče vedly, napočítaly celkem 2.6 miliardy přehrání, online streamování dosáhlo jen na 1.4 miliardy. Zatímco tedy u fyzických nosičů se očekává pokles o 200 milionů přehrání, online streamování si má podle IHD Screen Digest polepšit o rovné 2 miliardy.

Podobný vývoj vychází i ze statistik evropské půjčovny filmů LOVEFiLM.com, která je na trhu zhruba tři roky a svým zákazníkům umožňuje jak půjčování filmů na fyzickém nosiči, tak online streamování přes internet. Online streamování v únoru rostlo meziročně o 200 procent a poprvé v historii společnosti překonalo fyzické výpůjčky. Filmů streamovaných online bylo o 20 procent víc.

Změny jsou, jak je vidět z výše citovaných údajů, vyvolané spíš prudkým nárůstem online konzumace, než významným poklesem na straně fyzických nosičů. Lze proto předpokládat, že ačkoliv se poměr bude stále více přesouvat k online streamování, fyzické nosiče filmů v nejbližší době zcela nevymizí a stále se s nimi budeme setkávat.

Via BR